De Uitvoeringspost Storm vloedkering werken aan de Oosterscheldekering keren thans volop in de uitvoeringsfase, t behulp van de 'Cardium' en de 'Jan ymans' wordt het funderingsbed aange- cht, terwijl medio dit jaar kan begonnen rden met het plaatsen van pijlers door de trea' en de 'Macoma'. ort na het plaatsen van de pijlers zal men de middels aanzienlijke voorraden steen begin- in te verwerken in de drempel; daarna vindt verdere afbouw of montage plaats van de 'erige constructie-onderdelen van de kering als dorpelbalken, brugdelen, schuiven en wegingswerken. larmate er meer bedrijfsonderdelen van start an, wordt de coördinatie tussen de werkzaam- den ingewikkelder, en neemt het belang van toe. s centraal punt binnen de werken aan de ormvloedkering is op het damvak Neeltje ns de zogenaamde Uitvoeringspost Storm- v aedkering - kortweg de U.P.S. - ingericht. De I aats is gekozen aan de Roompothaven, op t zuidelijk deel van het damvak nabij de lompotsluis, en dus ook nabij de Roompot. U.P.S. verricht een aantal voor de uitvoering misbare hulpdiensten, zoals de verstrekking n weer- en werkbaarheidsverwachtingen, en coördinatie van ankerhandelingen en heepsposities. In de eerste plaats omvat de P.S. een berichtenkamer, die gevoed wordt aor het Hydro-Meteo-Centrum te Zierikzee et alle voor de uitvoering relevante informatie iet betrekking tot de weersverwachting en de etij-, golf- en deiningsverwachting. De erichtenkamer verspreidt deze informatie oor middel van radioberichten om de twee Jr. De algemene berichtgeving wordt drie oer per etmaal ververst, en wel om 9, 15 en 21 ur. Anderzijds krijgt de berichtenkamer over oorgenomen en in uitvoering zijnde operaties rijwel voortdurend informatie binnen doordat ordt meegeluisterd via de verschillende in ebruik zijnde radiokanalen en de gesloten etten van de uitvoering en de meetdiensten. 'aardoor kan tevens snel worden ingespeeld op vragen met betrekking tot ontwikkeling van de actie op een werkonderdeel in uitvoering. De berichtenkamer is volcontinu bezet en kan derhalve ook steeds door alle betrokkenen worden geraadpleegd. In de U.P.S. zijn ook de uitvoeringsbureaus ondergebracht van het bedrijf met de grote werkschepen, evenals die van de aannemer en een bijbehorende ondersteuningsafdeling voor planning en technische dienst. Het uitvoerings apparaat wordt verder ondersteund door een omvangrijke inspectie- en meetafdeling, die middels zeer geavanceerde technieken onder meer de plaatsbepaling van de werkschepen stuurt dan wel volgt. Vergeten we niet daarnaast ook de computerruimte te vermelden, waarin onder meer een simulator is opgebouwd voor de training van bemanningen op de werksche pen. Ankerbehandeling In de Uitvoeringspost is ook een geïntegreerd ankerbehandelingsbureau geformeerd. Hier worden de uitvoeringsbesluiten van de bedrijfs leiding vertaald in acties van de verschillende ankerbehandelings- en ondersteuningsvaartui gen. Voor de uitvoering van dit werkonderdeel staat een aantal bijzondere schepen ter beschik king. De 'Acra' voor behandeling van zwaardere ankers, de 'Joker' voor de lichtere ankers, de bok 'Ursus' en een groot aantal boegbakken met bijzondere voorzieningen. Tot de vaste uitrusting behoren verder twee sleepboten voorzien van bijzondere uitrusting voor ankerdraadbehandelingen en sleepwerk onder moeilijke stromingsomstandigheden, een kraan en een anker- en afvierponton voor de zwaarste ankers tot 30 ton. Hoe al dat materieel 193

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 13