projectleiding gerapporteerd. Grind en grind/zand-mengsels worden bij de stormvloedkering eveneens in grote hoeveelhe den toegepast: voor de afdekking van het cunet, voor damaanzetten, de funderingsmat en de opstorting van de ruimtes er tussen. Voor dit soort materialen bestonden slechts eisen in verband met verwerking in beton of asfalt; ze sloten in het algemeen niet aan bij wat op grond van ontwerpoverwegingen en modelonderzoek nodig was, met name voor wat betreft de korrelverdeling. Dit betekende dat het gewenste materiaal met de bestaande installaties niet zonder meer kon worden geproduceerd, zodat ook hier veel geschiktheids- onderzoek en proefproduktie nodig was. Aan de gewenste zorgvuldigheid om binnen de vaak nauwe zeefbanden te blijven was het wel even wennen. Voor de meeste sorteringen in deze groep vindt nu keuring per scheepslading plaats bij de producent. De monsterneming van de lopende band op een baggerinstallatie maakt bij deze vaak ontmengingsgevoelige materialen een betere beoordeling mogelijk. Wordt er een afwijking van de eisen geconsta teerd dan vindt onmiddellijk terugkoppeling plaats naar de betreffende directie. Deze werkwijze werd bijvoorbeeld gevolgd bij het grind voor de cunetafdekking, het grindzand voor de damaanzetten en de afstorting tussen de funderingsmatten, en het zand en grind van de funderingsmat. Voor het grind 2/8 mm van de funderingsmat bleek een combinatie van bedrijfscontrole en keuring bij aanvoer goed te voldoen. Overigens is bij de verwerking nog regelmatig onderzoek nodig, om de verwer kingsprocessen waar mogelijk te verbeteren. Zo voerde men bij het opstorten van de ruimte tussen twee funderingsmatten een lange stortpijp in voor zandgrond; ook bij de vervaar diging van de funderingsmat werden verbete ringen aangebracht in de verwerking; dit leidde dan weer tot aanpassing van de gewenste zeefbanden. Voor de damaanzetten en het losse filter tussen de funderingsmatten bleken enkele sorteringen fijne breuksteen tot 250 mm zeefmaat ontwikkeld te moeten worden. De produktie daarvan vindt in de groeven in het algemeen plaats via redelijk betrouwbare en reproduceerbare breek/zeefprocessen, zodat de kwaliteitszorg hier kon worden opgezet op basis van een frequente, in de aanloopfase zo nodig dagelijkse bedrijfscontrole door de producent zelf die van directiewege regelmatig werd gecontroleerd. In de overeenkomsten is dan wel de mogelijk heid opgenomen tot keuring bij aanvoer. Afhankelijk van het belang van de sortering in de constructie vindt wel samenstelling van de uiteindelijke sortering uit verschillende fracties plaats, onder toezicht van een keurmeester, meestal voorafgaand aan de verlading; dit geldt voor enkele typen slakken die worden toegepast in het open filter. Als laatste van deze voorbeelden een korte indruk van de kwaliteitszorg voor materialen voor algemene toepassing, zoals LD-slak, mijnsteen en fosforslak. In het algemeen worden hier lagere eisen gesteld, gezien de wijze van gebruik. Fosforslak wordt geleverd tout-venant, dus zonder sortering. Voor mijnsteen zijn twee sorteringen ontwik keld, te weten ongesorteerd en gesorteerd; maar ook dan gelden ruime eisen ten aanzien van de korrelverdeling. Er worden minimale hoeveelheden of percentages gecontroleerd, en soms gebeurt het alleen bij twijfel. Een opmerkelijk gevolg was het veel gelijkmatiger karakter van het produkt, waardoor bijvoorbeeld verliezen beperkt bleven. LD-slak komt vrij bij een bepaald staalprocédé, en is er een altijd gelijkmatig bijprodukt van. Periodieke controle enkele malen per jaar bij de staalfabrieken en aandacht voor de aanvoer is voldoende gebleken om aan de gestelde eisen te voldoen. Behalve om de korrelverdeling en de dichtheid gaat het bijvoorbeeld ook om de zeewaterbestendigheid van het materiaal, die wordt bepaald volgens een daartoe opgestelde methode. In het voorgaande is globaal een groot aantal voorbeelden behandeld, om een indruk te geven van de kwaliteitszorg voor specifieke waterbouwmaterialen en de daarvoor nodig gebleken ontwikkelingen in de Oosterschelde. Behandeling in detail van het kwaliteitssysteem voor bepaalde materialen zou in dit bestek te ver gaan. Deze kwaliteitszorg speelt zich begrijpelijkerwijze voor velen van de bij de uitvoering betrokkenen af aan de rand van hun gezichtsveld, of zelfs daarbuiten, en wordt daardoor vaak niet of nauwelijks opgemerkt. Wellicht ligt hier een oorzaak dat vooral in het begin de invoering van kwaliteitszorg niet voor alle materialen even soepel verliep. Toch is door de inzet van deskundigen uit verscheidene organisaties en van diverse herkomst nogal wat bereikt. Kwaliteitszorg voor materialen is dan ook een onmisbaar element bij de verant woorde realisering van waterbouwkundige werken. De inmiddels opgedane ervaring zal zeer goed bruikbaar zijn bij andere werken, zeker ook bij kleinschalige. 238

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 14