aansluiting van de noordelijke en de zuidelijke afvalwaterleiding op de bestaande leidingen in de zuidelijke zinkerbundel, zijn thans hersteld. Het gehele werk is op 18 maart opgeleverd. De bouw van de sifon en de spuisluis verloopt geheel volgens schema. De aannemer streeft ernaar de sifon eind juni van dit jaar gereed te hebben; dat is dan drie maanden eerder dan was gepland. Van de spuisluis is het heiwerk gereed. Begonnen is met het stellen van de bekisting voor de vloeren. Oosterscheldekering De plaatselijke verdichting van de rand van de bodembescherming is medio januari gereedgekomen. De 'Mytilus' ligt nu opgelegd in de betonhaven. De vitale onderdelen zowel onder- als bovendeks zijn hermetisch afgesloten van de buitenlucht. Een atmosfeerbeheersings systeem zorgt voor de juiste luchtvochtigheid. Het schip kan, als dat nodig is, binnen zes weken opnieuw worden ingezet. In maart is een begin gemaakt met de uitvoering van de eerste fase van de damaanzet Noord-Beveland. Er moest, tot N.A.P.- 3,50 m, een filter worden opgebouwd, en voor het verankeren van de werkschepen op het walankerpunt een rollenbaan worden aangelegd. De uitvoering van de tweede fase van de damaanzet Roggenplaat-Noord start eind mei. Op de eerder uitgevoerde filteropbouw worden dan betonnen landhoofdelementen geplaatst, die vervolgens worden gevuld met beton. Onderhoud was nodig aan verscheidene haveninrichtingen, aan de hulpbrug en aan duin- tjes die waren ontstaan langs tet damvak Geul. In de Roompothaven, de toegangsgeul en de haven van damaanzet Noord-Beveland kwam het baggerwerk gereed. Onderhoudsbaggerwerk is verder noodzakelijk geweest tussen de pijlers in compartiment I van het bouwdok Schaar en in de toegangsgeul naar de werkhaven Sophia. De bouw van het bedieningsgebouw van de Roompotsluis is gereed. De elektrische en hydraulische installaties zullen begin juni operationeel zijn. De reservedeur is gearriveerd, en geplaatst op de bergplaats in de werkhaven op Noord-Beveland. Begin januari is begonnen met de bouw van de geleidewerken. In april worden de palen geheid. In de loop van de maand mei komen de geleidewerken gereed. In de compartimenten I, II en III van het bouwdok Schaar zijn alle pijlers inmiddels gereed. De delingsdijk tussen de compartimenten II en III wordt al gedeeltelijk verwijderd. Eind mei wordt gestart met het inunderen. Dit duurt zeven weken. Na de bouwvakvakantie wordt de dijk tussen de compartimenten I en II doorgebaggerd. In compartiment IV verloopt de produktie van de rompen van de dorpelbalken volgens planning. De ruwbouw van het bedieningsgebouw vordert gestaag. Van het hoogbouwgedeelte verrijzen de eerste kolommen, en ook van de kern van het gebouw beginnen de contouren zich reeds af te tekenen. De kern omvat leidingschachten, het trappenhuis en een Iiftinstallatie, die geheel is omgeven door glaspuien. Aan de Veerhaven te Kats op Noord-Beveland zijn werkterreinen ingericht. Twee aanwezige traversekranen zijn van 300 ton tot 740 ton verzwaard. In januari is de produktie van de verkeerskokers begonnen. Medio januari werd de eerste halve moot gestort. De aanvoer van breuksteen uit Duitsland en Finland vond goede voortgang. Om de aanvoer van de Finse leveranties ook in de wintermaanden te kunnen laten doorgaan, wordt een deel betrokken uit een groeve aan de westkust van Zweden. In het eerste halfjaar van 1983 werd 260000 ton aangevoerd. Aanvullend onderzoek heeft aangetoond dat de stabiliteit van het losse filter tussen de funderingsmatteri gedurende een korte periode in de bouwfase onvoldoende is. Besloten is tot een extra afdekking met een zogenaamde grindwiepenmat, een drager van speciaal gaas, verzwaard met grindwiepen. Op het werkterrein te Schelphoek is verkennend onderzoek uitgevoerd naar de sterkte, de flexibiliteit en de constructiemogelijkheden van de te gebruiken materialen. De mat wordt nog verder ontwikkeld. In de stroomgoot bij Lith wordt de stroombestendigheid ervan onderzocht. In de Hammen en de Schaar zal deze mat aangebracht worden in de periode waarin de pijlers worden geplaatst; in de Roompot geschiedt het al in een eerdere fase: daar wordt dit extra werk uitgevoerd door de 'Cardium' en de 'Jan Heymans'. De matten zullen gefabriceerd worden op zate in de haven Sophia op Noord-Beveland. Voor het vervoeren en het leggen wordt gebruik gemaakt van de voormalige mattenrol van de 'Jan Heymans'. De verbouwing daarvan is inmiddels opgedragen. Dit tot 'Sepia' 285

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 61