Kwaliteitszorg voor de materialen voor de Oosterscheldekering De hoge eisen die worden gesteld aan ontwerp en uitvoering van de werken in de Oosterschel- de, leiden vanzelfsprekend ook tot bijzondere zorg voor de kwaliteit van de materialen waaruit de verschillende constructies worden opgebouwd. Sedert 1976 zijn dan ook steeds meer werkgroepen opgericht, die zich gingen bezighouden met de problematiek van de keuring van bouwstoffen. De leuze werd immers dat 'van elke kubel asfalt die in de Oosterschelde wordt verwerkt, de kwaliteit bekend moet zijn'. Dit bleek een omvangrijk karwei, dat zelfs nu nog niet ten einde is. Kwaliteitszorg gaat namelijk veel verder dan het keuren van een lading steen of het onderzoek van een boorkern. De eigenschappen die bouwstoffen dienen te bezitten hangen samen met de eisen die aan een constructie met die bouwstoffen worden gesteld. Het niveau van die eigenschappen is in meerdere of mindere mate te beïnvloeden bij de produktie en de verwerking ervan. Wil men dus dat een materiaal een zekere kwaliteit heeft, dat wil zeggen in bepaalde mate voldoet aan de eisen die het gebruiksdoel stelt, dan zijn inzicht in ontwerpkundige overwegin gen even belangrijk als kennis van eigenschap pen en gedrag van het materiaal, van onder- zoeks- en beproevingsmethoden van produktie- wijze en uitvoeringsmogelijkheden. Regelmatig overleg tussen de betrokkenen bij ontwerp, uitvoering, produktie, materiaalonder zoek en keuring is dan ook noodzakelijk om te komen tot een realistisch pakket van normen, eisen, voorschriften en bestekbepalingen, en tot een juiste toepassing daarvan. Traditioneel waren eisen die aan bekende 229

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 5