,r. In de Hammen is het grootste gedeelte van de pijlers ge plaatst. De foto is van 14 oktober 1983. Elke nieuwe bouwfase geeft een nieuwe impuls aan het ontgrondingsproces. om iets te doen aan de grondeigenschappen, en wel door verdichting. Verdichten van losgepakt zand zorgt ervoor dat zettingsvloei ingen niet meer kunnen optreden. Daardoor wordt de kritieke helling aanzienlijk steiler, zodat veel meer erosie toelaatbaar is voordat men in moet grijpen. Een gunstig bij-effect is, dat er minder schade ontstaat bij een eventueel optredende afschuiving. Alleen bij het bestorten van een op natuurlijke wijze ontstane kuilhelling kan men afwachten hoe het proces zich ontwikkelt. De andere maatregelen moet men van tevoren nemen; daarbij is een goede voorspelling van het ontgrondingsproces van groot belang. De vraag is nu, wanneer er maatregelen moeten worden getroffen, welke dat zullen moeten zijn of welke combinatie men moet toepassen. Dat hangt grotendeels af van de resultaten van de ontgrondingsvoorspelling, van de kritieke taludhelling voor de verschillen de grondsoorten en van de verhouding tussen het effect en de kosten van zo'n maatregel. Bovendien hangt het ook af van de veiligheid die wordt vereist vanwege een aantal onzeker heden. De ontwikkeling van de ontgrondingskuil kan immers niet exact voorspeld worden. Ook de kritieke kuilhelling is niet exact berekend. Tot voor kort ging men er van uit dat aan de rand van de bodembescherming geen enkele afschuiving of zettingsvloeiing mocht optreden. Op grond daarvan zou men bijna alle maatre gelen gecombineerd moeten toepassen, en daarbij nog strenge criteria moeten hanteren ook: een zeer kostbare zaak. Daarom is nu voor een andere benadering gekozen, waarbij men zich telkens per geval afvraagt hoe ernstig de gevolgen van een afschuiving of een zettings vloeiing zullen zijn. Die vraag werd op probabi- 297

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 11