listische manier beantwoord: met behulp van foutenbomen zijn de mogelijke gevolgen weergegeven (een vereenvoudigde foutenboom is geschetst in figuur 3). Vervolgens werd de kans op gebeurtenis 1 geschat, en de kans dat gebeurtenis 1 zal leiden tot gebeurtenis 2, de kans dat gebeurtenis 2 zal leiden tot gebeurtenis 3, enzovoort. Daarbij bewees de inventarisatie van de in het verleden opgetreden zettingsvloei ingen en afschuivingen opnieuw zijn nut. Ook de kennis van de grond en van de ontgrondings processen was onmisbaar voor betrouwbare schattingen. Het resultaat is de kans op falen van de Oosterscheldekering als gevolg van een instabiliteit in een ontgrondingskuil. Deze kans kan men vergelijken met de toelaat bare kans op falen van de kering die eerder is vastgesteld aan de hand van criteria ontleend aan de Deltawet. Dan blijkt op de meeste plaatsen, dat bij een bodembescherming tot tenminste 400 m uit de as een vrij grote kans op een zettingsvloeiing of afschuiving nog maar een geringe bijdrage aan de faalkans van de kering oplevert. De toelaatbare kans op een afschuiving of zettingsvloeiing wordt in dat geval bepaald door de kosten van het herstel van de plaatselijk beschadigde bodembescher ming en niet door de toelaatbare faalkans van de kering. Uit optimaliseringsberekeningen van de kosten blijkt voorts dat het economsich optimum van de toe te passen maatregelen dicht ligt bij de volgende combinatie: een bodembescherming tot 550 a 650 m uit de as, kuiltaludbescherming, en verdichting op slechts enkele plaatsen - daar waar snelle ontgronding in zettingsge- voelig zand te verwachten is. Deze combinatie is tientallen miljoenen guldens goedkoper dan de maatregelen die nodig zouden zijn volgens Fig. 3. Voorbeeld van een foutenboom. het oorspronkelijke uitgangspunt. Slechts op één plaats is een ontgrondingskuil te verwach ten die vrij dicht bij een oeverdijk ligt. Daar wordt de oeverbescherming uitgebreid, en zal het kuiltalud al bij een zeer flauwe helling worden vastgelegd. We mogen concluderen, dat het dankzij een zeer grondige kennis van het ontgrondingsproces en de stabiliteitseigen schappen van de grond en dankzij de probabi listische benadering mogelijk is gebleken, een gedegen systeem op te zetten ter beheersing van de ontgrondingskuilen, tegen een minimum aan kosten. Het systeem bestaat voor een belangrijk deel uit het beschermen van de kuiltaluds naarmate de erosie voortschrijdt. Om dit goed te kunnen doen is een organisatie opgezet om het proces van peilen, beslissen en taluds beschermen efficiënt te doen verlopen. De praktijk zal moeten uitwijzen of het systeem goed werkt. Werkt het onverhoopt niet goed, dan zullen de schadelijke gevolgen echter beperkt blijven. 298

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 12