XL uitgevoerd dat op een diepte van 60 cm een conusweerstand van minimaal 60 kg/mm2, en op een diepte groter dan of gelijk aan 150 cm een conusweerstand van minimaal 100 kg/mm2 aanwezig was. Alle ophogingen en aanvullingen dienden na het verdichten een conusweerstand van minimaal 40 kg/mm2 te bezitten. Plaatselijk was de grondwaterstand niet laag genoeg en is de grondverbetering tot stand gebracht door trilverdichten, In september 1979 was het grondwerk zover dat begonnen kon worden met het betonwerk. Vanaf september 1979 tot half 1982 zijn die grondwerkzaamheden uitgevoerd die noodzakelijk waren voor de betonconstructies. Het grote grondverzet voor de riolenstelsels is uitgevoerd in de tweede helft van 1982, met het in den droge ontgraven van zand uit de voorhavens van de jachtensluis. In de voorbereidingsperiode was reeds een capaciteitsberekening gemaakt van de per jaar te storten hoeveelheden beton. Verder werd een studie gemaakt van de frequentie en de grootte van de storten. In de twee topjaren 1980 en 1981 moest een gemiddelde weekomzet worden gehaald van 3000 m3 beton, er was dus een capaciteit nodig van 150 m3/uur voor dekken en vloeren. Hierdoor was het noodzakelijk een betoninstal- latie te bouwen op het werkeiland zelf. Deze installatie bestond uit twee onafhankelijk van elkaar te bedienen natte centrales met dwangmengers, een transportinstallatie voor de opslag van de toeslagstoffen zand en grind, twee cementsilo's, twee aanlegsteigers voor de aanvoer van toeslagstoffen en cement per schip, en één warmte-eenheid om bij koud weer het aanmaakwater te kunnen verwarmen; verder omvatte de installatie opslagtanks met doseerapparatuur voor de verschillende hulpstoffen. Voor het transport vanaf de centrales naar de storten werd gebruik gemaakt van betonmixers met een capaciteit van 4, 6 en 10 m3. Het betonstorten werd uitgevoerd met zware rupskranen en torenkranen, met kubels van 1 tot 3 m3. Voor de verdichting werden hoogfrequente trilnaalden gebruikt. De vloeren en dekken werden in verschillende lagen gestort; de bovenvlakken daarvan werden enkele uren na het storten geschuurd om ondanks zetting en krimp toch een gesloten oppervlakte te krijgen. Dagelijks werd in overeenstemming met de voorschriften een algemene kwaliteitscontrole uitgevoerd; daarnaastgeschiedde nog periodiek onderzoek naar de speciesamenstelling, de homogeniteit in de betonmixers en de waterin- dringing; hiervoor werden steeksproefsgewijs een aantal kubussen genomen, die naar een onafhankelijk bureau werden verzonden. Tevens werden periodiek cementmonsters getrokken, die werden opgestuurd naar een onafhankelijk bureau. Uit de verhardingsproe- ven bleek dat een gemiddelde druksterkte werd bereikt van 340 kg/mm2. In verband met het repeterende karakter van de constructiedelen was het belangrijk de cyclustijd van de bekistingen te beheersen. Er werd gezocht naar een betrouwbare methode om de betondruksterkte in het werk te meten om een controle te hebben die parallel liep aan de hiervoor genoemde verhardingsproeven met proefkubussen. Voor deze parallelbewaking werd gebruik gemaakt van de rijpheidsregel van Saul. Met het begrip rijpheid kan het verband worden gevonden tussen de sterkte-ontwikke- f— GEPERFOREERDE VLOER GELEIDERAAM fr L- -7.0 L12.50 327

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 41