reidingsbesluit genomen, om te voorkomen dat met name op de schorgebieden na de afsluiting onbestemde ontwikkelingen zouden plaatsvinden. Voor de particuliere gronden is de toepassing van de Natuurbeschermingswet in overweging genomen, terwijl voorbereidin gen gaande zijn om de staatsgronden in het zuidelijk deel aan te wijzen als natuurmonument. Deze regelingen en studies lopen vooruit op een meer integraal inrichtings- en beheersplan voor het gehele gebied; ze vereisten nog nadere uitwerking om daar in te passen. Hiertoe is uit de projectgroep 'MARKIN', die onder de Bestuurlijke Commissie Markiezaat ressorteert, een werkgroep 'Inrichting en Beheer Markiezaat' samengesteld, die tot taak had voorstellen te doen over te nemen maatre gelen betreffende inrichting en beheer voor met name de periode 1983-1986, inspelend op enerzijds de veranderende situatie in 1983 en anderzijds op de inrichting en het beheer op lange termijn, na het gereedkomen van de compartimenteringswerken in 1986. Het rapport van deze werkgroep is eind 1982 gereedgekomen en onlangs doorde Bestuurlijke Commissie Markiezaat aanvaard. Dat het rapport 'Het Markiezaat van Bergen op Zoom; inrichtings- en beheersplan voor de korte termijn (1983-1986)' zich in eerste instantie beperkt tot de overgangsperiode 1983-1986 heeft verschillende redenen. Ten eerste kunnen door veranderingen die zich door de aanleg van de Markiezaatskade zeker zullen voordoen, autonome ontwikkelingen in het gebruik plaatsvinden, die gewenste ontwikkelingen in de toekomst zouden kunnen belemmeren. Dit moet worden voorkomen, en men moet inspelen op de ecologische ontwik-

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 46