pijlerplaatsing hinder onder vonden van slibvorming rondom de pijlers. Onder- houdsbaggerwerk bleek noodzakelijk; dit werk kwam eind juni gereed. De grondverbetering in de Roompot bleek op enkele plaatsen op zeer beperkte schaal te eroderen. Bestortin- gen werden uitgevoerd om ergerte voorkomen. Begonnen werd met het bestorten van de randen van de bodembe scherming. Deze bestortingen hebben een preventief karak ter. De laatste hand wordt gelegd aan de elektrische en hydraulische installaties van de Roompotsluis. Medio augustus werd de sluis operationeel, en eind 1983 wordt hij in gebruik genomen. De drie sluitgaten worden dan in verband met de werkzaam heden gesloten voor alle verkeer, behalve het werkver keer. De ruwbouw van het bedie ningsgebouw verloopt volgens planning. De laagbouw is voor een groot deel op hoogte, terwijl van de hoogbouw nog vóór de bouwvakantie de tweede verdiepingsvloer gestort werd. De produktie van de dorpelbal- ken in bouwdok IV verloopt naar wens. In eerste instantie worden de rompen gemaakt, en pas naderhand, na het plaatsen en inmeten van de pijlers, de koppen. Nu de werkterreinen zijn ingericht, de betoncentrale is aangepast en de twee grote traversekranen van 300 naar 750 ton hijsvermogen per stuk zijn verzwaard, is men begin februari gestart met de produktie van de verkeersko- kers. De werkzaamheden verlopen volgens planning. De meetsystemen van de 'Cardium'en de'Jan Heymans' zijn nu operationeel. Ze voldoen in alle opzichten. Er zijn tegelmatten op proef gelegd. Het meetsysteem van de samenwerkende schepen 'Macoma' en 'DOS I' bleek prima te voldoen. Ook de controlemeting op de tegel- matten haalde ruim de specifi caties. In dit verband moet ook de 'Sepia' worden ge noemd: de mattenrol die samen met de 'DOS I' en de 'Macoma' verantwoordelijk is voor het leggen van de grindwiepenmatten, ter afdekking van het losgestorte filter tussen twee funderings- matten. Het systeem om het legproces te volgen en te besturen bestaat voornamelijk uit profielopnemers; het werd in zeer korte tijd gespecificeerd en gebouwd. Enige proeven hebben de waarde ervan bewezen. Volle aandacht wordt gegeven aan de drempelschepen: de toplaagstorter, de steenstor- ters, de verdichtingsponton en het opschoonvaartuig. Het 'Artemis'-plaatsbepalings- systeem, een Nederlands fabrikaat, is na enige tijd beproefd te zijn geweest op de 'Wijker Rib', geïnstalleerd op de steenstorter 'Libra'. Voor de verdichtingsponton kwam een meetvoorstel gereed dat voorziet in opper vlakteplaatsbepaling met een gewone sextant, terwijl de verdichtingsbalk door draad lengtemeting gepositioneerd wordt. Ook zal een profielop- nemer worden geïnstalleerd. Het drempelpeilsysteem is gedeeltelijk geïnstalleerd op de peilboot 'Scholekster'. De computerapparatuur komt later. Het onderwatervoertuig 'Portunus' werd voorzien van een manipulator, een soort tentakel waarmee moeilijk bereikbare gebieden geïnspec teerd kunnen worden. Tijdens het mattenlegproces heeft dit inspectievoertuig al menige inspectie uitgevoerd, met goed resultaat. Het heeft z'n plaatsje binnen de organisatie dan ook veroverd. Twee pijlers in de Hammen, onder de Schouwense oever. 343

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 57