Samenvattingen Het verhaalsysteem van de 'Cardium' De nauwkeurigheid waarmee de mattenlegpon ton 'Cardium' kan worden bestuurd en verhaald, bepaalt in belangrijke mate de uitvoerbaarheid van de werken in de Oosterschelde. Het besturingsproces moet dan ook zeer beheerst verlopen. De 'Cardium' beweegt door acht ankerdraden tegelijk op en af te lieren. Het leek niet aannemelijk dat de vele commando's die hiertoe gelijktijdig moeten worden gegeven, zonder automatisering goed door het schip zouden kunnen worden verwerkt. Omdat een volledig geautomatiseerd systeem niet tijdig kon worden ontwikkeld en geïnstal leerd, is gekozen voor een half-automatische besturing, waarbij met de hand nog drie commando's moeten worden gegeven: beweging voor- en achterwaarts, en rotatie rond de mid-achterzijde dan wel de mid-voor- zijde. De computer rekent uit wat dit voor beweging vereist van elk van de acht lieren, en laat die dan uitvoeren. De beheersing van ontgrondingskuilen Ontgrondingskuilen ontstaan door erosie van het oorspronkelijk aanwezige bodemzand. Ze kunnen het bezwijken inleiden van een water bouwkundige constructie. Bij de bouw van de Oosterscheldekering ontstaan ook zulke ontgrondingen, en ze krijgen een nieuwe impuls bij elke bouwfase. De lengte van de bodembescherming aan weerszijden van de kering is van grote invloed op het ontstaan van ontgrondingskuilen. Of ze gevaarlijk worden hangt verder af van de bodemsamenstelling. Bepalend is niet de diepte van de kuil, maar de grootste taludhelling. Om ontgrondingskuilen te beheersen kan men de bodembescherming verlengen, het kuiltalud vastleggen, of zelf een kuil graven en die beschermen. Volgens de probabilistische methode is de kans berekend dat ontgrondings kuilen zullen optreden, en in hoeverre ze dan bijdragen tot de kans dat de Oosterschelde kering wordt aangetast. Daaruit vloeide een optimale combinatie van maatregelen voort: bodembescherming tot 650 m uit de as, vastlegging van de kuiltaluds en - op enkele plaatsen - verdichting van de grond. Zandasfalt in de waterbouw Zandasfalt is een mengsel van ter plekke gewonnen zand en 3 tot 5% bitumen. Het materiaal is waterdoorlatend, en bestand tegen stroomsnelheden tot 3 m/sec. Het kan worden gebruikt voor perskaden of als werkvloer, tevens filterlaag, onder hellingen tot 1 2. Tegenwoordig kan het deformatie- en bezwijk- gedrag van zandasfalt met computerprogram ma's worden voorspeld. Meer dan tien jaar is de levensduur in het algemeen niet. De beste methode van aanbrengen onder water is met een stortpijp of een onderlosser. Zout/zoet-studies voor de Oosterschelde en het Zoommeer Dit artikel beschrijft de gevolgen van de waterhuishoudkundige situatie na 1986 voor de zoutgehalten op het Zijpe en het Volkerak, dus op die gebieden die in de toekomst zoet worden gemaakt, dan wel zout gehouden. Ten gevolge van de aanwezigheid van de stormvloedkering ontstaat er op de Oosterschel de een ander patroon van uitwisseling met het 336

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 50