Het verhaalsysteem van de 'Cardium' Bij het leggen van de fundering van de Ooster- scheldekering worden zeer hoge eisen gesteld aan de nauwkeurigheid waarmee de matten- legponton 'Cardium' verhaald wordt. Deze eisen komen voort uit het feit dat de filtermatten - de ondermatten dus - evenwijdig aan elkaar neergelegd moeten worden, met een tussenruimte van slechts 3 m. Tijdens het op diepte zuigen van het zandbed beweegt de zuigmond van de 'Cardium' zich dus zeer dicht langs de naastgelegen mat voort. Het laat zich raden dat te allen tijde voorkomen moet worden dat de zuigmond de naast gelegen mat raakt, omdat er dan meteen aanzienlijke schade zou ontstaan. Het besturen van de ponton wordt echter door een paar omstandigheden bemoeilijkt. De hoek die ieder van de acht ankerdraden maakt met de bewegingsrichting verandert voortdurend, en daarmee de uitwerking van eenzelfde trekkracht in de kabel op de bewegingsrichting van het schip. Ook verandert de lengte van de ankerdraad, dus ook zijn gewicht en daarmee de kracht in de draad. Daarnaast wordt de ponton door golven en stroom dynamisch belast, en vooral wanneer de golf- of stroom richting niet samenvalt met de lengte-as van de ponton, veroorzaakt dat beweging van de ponton. En tenslotte kunnen ook de verrichtin gen van de lieren zelf de ponton doen bewegen. Een hoge nauwkeurigheid bij het verhalen van de ponton kan daarom alleen bereikt worden als enerzijds de uitwendige variabele belasting - golven en stroom - beperkt blijft, terwijl anderzijds het besturingsproces zeer beheerst moet verlopen. Een te snelle reactie immers kan de ponton in slingering brengen, en dan zit er niets anders op dan te wachten tot de 291

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 5