AANTAL MATTEN WEEK 48 52 NOV DEC JAN Fig. 1. Geschematiseerd aanzicht van de 'Cardium' dienst met de 'Cardium' en de 'Jan Heymans' - een werkweek van 168 uur en een twee ploegendienst in de filtermattenfabriek - een werkweek van 80 uur - zouden bij een geschatte bedrijfscoëfficiënt van 0,65 gemiddeld 2,2 matten per week kunnen worden gelegd. Daarmee zou 1,1 pijlervak zijn voorbereid. Medio november 1982 begon het werk in de Hammen. Midden juni 1983 kon begonnen worden in het volgende sluitgat, de Schaar. De aanloopfase werd gekenmerkt door een aantal ongewenste gebeurtenissen, die een sterk negatieve invloed hadden op de voort gang. Zo werd de eerste ondermat in de Hammen bij het opschonen ernstig beschadigd. Totdat definitief vaststond hoe die mat zou worden gerepareerd is men doorgegaan met het leggen van ondermatten in het zuidelijk deel van de Hammen. Maar na de vierde Fig. 2. Voortgang van het mattenlegbedrijf tussen november 1982 en juni 1983 ondermat werd verder gewerkt aan de noord kant van de Hammen, zodat onafhankelijk van de uitvoering van het funderingsbed de kapotte ondermat gerepareerd kon worden met de daartoe ontwikkelde duikkamer. Ondermat Hammen-16 werd eveneens bescha digd, en wel zo erg dat onmiddellijk repareren nodiger leek dan verder werken in Hammen- zuid. Door een procedurefout en onvoldoende beveiliging werd bovenmat Hammen-13 te vroeg gelost. Besloten werd de deels in plooien op elkaar liggende mat volledig op te ruimen. De 'Cardium' heeft daarover en over het leggen van een nieuwe bovenmat een week gedaan; daarna moest nog aanvullend stortwerk worden verricht door de 'Jan Heymans'. Tijdens de periode van het opruimen van de ondermat Hammen-13 is bij het grof opschonen van ondermat Hammen-12 de drijvende leiding 353

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 11