en na het plaatsen van de pijlers zo gering mogelijk te houden. De 'Cardium' is daartoe uitgerust met een verdichtingsbalk bestaande uit 4 trilplaten van 4 x 17 m. De filtermatten worden stapsgewijs verdicht: na het verdichten van één positie wordt de verdichtingsbalk van de mat gelicht en op de volgende positie neergezet. Het verdichtingsre sultaat kan slechts worden gecontroleerd aan de hand van procesparameters, zoals versnel lingen, toeren en slagvolume van de verdich- tingsapparatuur. Door het besluit de onder- en de bovenmat tegelijk te verdichten verviel de extra veiligheid die was ingebouwd om de verdichting ook werkelijk te garanderen. Dit is opgevangen door de stapafstand van twee opeenvolgende verdichtingsposities te verklei nen. Alle verdichte locaties in de Hammen voldoen aan de eisen. Wel is het zo dat de vereiste instelparameters - versnellingen, toeren en slagvolume - liggen op de grens van de mogelijkheden van de huidige verdichtingsbalk. In een aantal posities moest worden herverdicht. Alleen de exploitatiekosten zijn geëvalueerd. De investerings- en materiaalkosten zijn niet tijdsafhankelijk; die worden na afloop van de uitvoering in de sluitgaten geëvalueerd. De exploitatiekosten bedragen voor de uitvoering in de Hammen, waar tussen 15 november 1982 en 18 juni 1983 16 ondermatten en 16 boven matten zijn gelegd, bijna f58 miljoen; dit komt neer op f 1,8 miljoen per mat. 66,5% daarvan komt voor rekening van de 'Cardium', de 'Jan Heymans' en de filtermatten- fabriek. De resterende 33,5% is vooral opgegaan aan hulpmaterieel. 358

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 16