oldoen moet de verdichting bij ontgrondings- dilen tot maximaal 15 m diep, twee stroken an 26 m breed zijn. /at ook kan, is verdichting van één of twee roken naast de rand, voorafgaand aan de afwikkeling van een ontgrondingskuil, in imbinatie met bestorting van de kuilhelling. iermee wint men vooral verlenging van de obilisatietijd voor het aanbrengen van estortingen terwijl het bouwfront voorbijtrekt, at anderhalf a twee weken. De maatregel is oornamelijk toepasbaar in gebieden waar óór de passage van het bouwfront nog auwelijks ontgronding heeft plaatsgevonden, ok kan men vooraf een cunet graven en de jnethelling bestorten. Door zo het gevaarlijke eel van de ontgrondingskuil zelf al aan te engen vangt men de snelle ontwikkeling van en ontgrondingskuil op tijdens de passage an een bouwfront. ermelden we tenslotte nog de mogelijkheid an verlenging van de bodembescherming om auwere aanzethellingen en geringere kuildiep- n te krijgen en bovendien de kuil verderaf te engen van de kering of van de oevers; en de ogelijkheid tot afstorten van de kuilhelling, ak voordat in een korte tijdsperiode forse ntgrondingen zijn te verwachten. De beschik- are mobilisatietijd voor het aanbrengen van estortingen wordt op die manier verruimd. Je hebben alleen aangegeven welke maatre- elen in een bepaalde situatie mogelijk en doende zijn; de afweging van de toepasbare aatregelen zal in de praktijk voornamelijk oor overwegingen van planning en kosten orden bepaald, en door de beschikbaarheid )n materieel. De mogelijkheden om te kiezen 't een reeks maatregelen worden ruimer naarmate de ontgrondingsprocessen scherper zijn bewaakt. De bewakingscriteria zijn er thans op gebaseerd dat tussen de aanvang van het bestorten en het bereiken van het grenshellingscriterium drie tot vier weken verlopen. Hierbij is rekening gehouden met een peilfrequentie van 1 keer per week of per twee weken, een mobilisatietijd van een week, en een mogelijke stagnatie bij het peilen of bestorten als gevolg van bij voorbeeld onwerkbaar weer, van één week. 363

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 21