intensief bezig met tentoonstellingen bij evenementen. Met name de deelneming aan binnen- en buitenlandse waterbouwkundige congressen en symposia is de laatste jaren sterk toegenomen. Recente voorbeelden zijn de in Nederland gehouden beton- en milieucon gressen, de expo 'Europoort 1983', en buiten landse congressen in Las Vegas en Singapore. Ook bij deze gelegenheden wordt waar mogelijk samengewerkt met het bedrijfsleven. Tevens geeft het tentoonstellingsmateriaal goede ondersteuningsmogelijkheden bij uitgebreide werkbezoeken. Werkbezoeken Een van de mogelijkheden om doelgroepen indringend te informeren over en te betrekken bij de werken is de organisatie van een werkbe zoek. Naarmate de werken meer vorm begonnen te krijgen is de vraag naar werkbezoeken sterk toegenomen. Hoewel ook hier gestreefd wordt naar een actief beleid, gelukt dit maar gedeeltelijk. Capaciteitsgebrek zowel wat betreft mankracht als faciliteiten zijn daar debet aan. Uitbreiding daarvan zou evenwel maar gedeeltelijk soelaas bieden, daar dit óf ten koste gaat van de kwaliteit óf te grote verstoringen geeft bij de voortgang van het project. De dienst hanteert thans een limiet van plus minus 650 werkbe zoeken per jaar. In samenwerking met de projectorganisatie of zelfstandig, organiseren de aannemerscombinaties en betrokken bedrijven eveneens een paar honderd werkbe zoeken per jaar. In grote lijnen worden drie hoofdgroepen onderscheiden waarvoor aparte werkbezoeken mogelijk zijn: voor Verkeer- en Waterstaatdien sten, voor relevante onderwijsinstellingen en besturen en bedrijven die sterk betrokken zijn bij de werken, en voor binnen- en buitenlandse instanties, organisaties of personen aan wie men graag de Nederlandse know how op bij de werken betrokken terreinen wil laten zien. Bij de organisatie van werkbezoeken wordt, zoveel mogelijk in overleg met de aanvrager, een programma opgesteld. Lezingen van deskundigen op het gebied van ontwerp, waterloopkunde, beheer, ecologie of een der andere specialismen worden daarbij ingepast. De samenwerking met andere ministeries heeft ook hier geleid tot een toenemend aantal werkbezoeken van hoge buitenlandse gasten. Het is duidelijk dat de voorlichtingsdienst door de capaciteitslimiet vele op zichzelf gerechtvaar digde aanvragen niet op de hier genoemde wijze kan honoreren. Niemand hoeft echter tevergeefs aan te kloppen. Het grootste deel van het jaar is het informatiecentrum zeven dagen per week geopend. En ook in de winter blijft het werk op deze wijze van woensdag tot en met zondag bereikbaar. Organisatie Veel van de hier besproken voorlichtingsactivi teiten zijn een uitvloeisel van een voorlichtings- en public relationsonderzoek dat, gedeeltelijk met externe ondersteuning, in 1981 is uitge voerd. Hieruit kwam onder andere de wens naar een gewijzigde organisatie naar voren. Oorspronkelijk werd de voorlichting alleen gecoördineerd en uitgevoerd door de afdeling Voorlichting van de Deltadienst, in overleg met de directie Voorlichting van het ministerie. In bericht 103 (februari 1983) werd reeds gewezen op de noodzaak van een doordachte en goed gestructureerde projectorganisatie voor de voorlichting. Bij de reorganisatie in 1982 werd besloten de voorlichting als projectbureau op te nemen onder de Begeleidings Groep Oosterschelde. In het bureau Voorlichting hebben alle betrokken partijen uit de projectorganisatie en de directie Voorlichting en het Ministerie permanent of ad hoe zitting. Het projectbureau heeft een aantal beleidsvoorbereidende en uitvoerende werk groepen en wel op het gebied van werkbezoeken en evenementen, tentoonstellingen, pers, audio-visuele middelen en drukwerken. De directie Voorlichting van het Ministerie en de betrokken diensten van de Rijkswaterstaat zijn zoveel mogelijk ook hierin vertegenwoordigd. Op zijn beurt heeft ieder der werkgroepen een of meer secties voor de eigenlijke uitvoering van de voorlichtingsactiviteiten. De secties zijn echter zo klein mogelijk gehouden. Het voorlich- tingswerk wordt ondersteund door functionaris sen die op bepaalde terreinen deskundig zijn, en technische toelichting kunnen geven. Zo worden medewerkers van interne zaken, vervoer of de tekenkamer en technische specialisten ingeschakeld voorde voorbereiding of uitvoering van open dagen, tentoonstellingen en werkbezoeken. 376

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 34