Tussen de droogvallende gronden en het water zal, anders dan nu, een scherpe grens ontstaan, waardoor als gevolg van geconcentreerde golfaanval oevererosie zou kunnen optreden. De toekomstige veranderingen zullen vérstrek kende consequenties hebben voor de waterhuis houding en het milieu, en in samenhang daarmee voor de functies van het gebied. Na de afsluiting zal op het Krammer-Volkerak water worden aangevoerd door het Hollands Diep via de Volkeraksluizen, door de Brabantse rivieren en ten gevolge van neerslag en polderlozingen. De afvoer van het water zal in hoofdzaak plaatsvinden langs het Bathse Spuikanaal. Daarnaast zullen de omliggende polders in de zomermaanden naar verwachting water van het Krammer-Volkerak inlaten; bovendien treedt in deze periode een verdam pingsoverschot op. Met name in de zomer zal verwacht wordt. Dit kan mogelijk leiden tot overmatige algenbloei in het bekken, en een verstoring van het ecosysteem. Door verkorting van de verblijftijd van het water kan buitenspo rige algenbloei wellicht voorkomen worden. Ook het gehalte aan toxische stoffen in het Krammer-Volkerak zal nadelig worden beïn vloed door de toevoer van rivierwater. De tegenwoordige natuurwaarden van het Krammer-Volkerak als getijdegebied zullen als gevolg van de afsluiting grotendeels verloren gaan. Door de ontzilting van het water zal de huidige aquatische levensgemeenschap worden vervangen door een zoetwatergemeen schap. Door het wegvallen van het getij zal het intergetijdegebied de waarde die het nu heeft als fourageergebied voor vogels en vissen, verliezen. Het gedeelte van het intergetijdege- er behoefte bestaan aan het inlaten van water uit het Hollands Diep, zowel voor de handhaving van het peil als voor de waterkwaliteit. De inlaat van water bij de Volkeraksluizen en het afvoeren ervan via het Bathse Spuikanaal naar de Westerschelde maakt het mogelijk het Krammer-Volkerak en de Schelde-Rijnverbin- ding van noord naar zuid door te spoelen met zoet water. Op deze wijze is het mogelijk het tempo van ontzilting van het Krammer-Volkerakte beïn vloeden. De waterkwaliteit van het toekomstige Krammer-Volkerak zal voor een groot deel afhankelijk zijn van de kwaliteit van het water dat door de grote rivieren via de Volkeraksluizen wordt ingelaten. Metdit waterzuilen aanzienlijke hoeveelheden voedingsstoffen worden aange voerd, waardoor in het Krammer-Volkerak een tamelijk hoog fosfaat- en stikstofgehalte 380 Binnenscheepvaart op de Schelde-Rijnverbinding

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 38