ed dat onder water komt te liggen zal gedeel- lijk worden bedekt met waterplanten. Als avolg van de te verwachten algenbloei zullen 3 waterplanten slechts tot een beperkte diepte oeien. De schorren en de droogvallende onden zullen van hoog naar laag begroeid iken met bossen, struikgewas, riet- en ezengordels en verlandingsvegetaties. In de erste jaren na de afsluiting zullen interessante vergangen voorkomen van zoet- en zoutmin- ende vegetaties die met behulp van beheers- iaatregelen op verschillende plaatsen ook op angere termijn kunnen worden gehandhaafd, p de droogvallende gronden zal de samenstel- ng van de broedvogel-bevolking veranderen iet de successiestadia in de begroeiing, aarmate de bosvorming vordert zal de oortenrijkdom toenemen. Daarnaast zullen de etzones langs de oever een uitgebreide ogelbevolking gaan herbergen. In de eerste iren na afsluiting zullen de aantallen doortrek- ende en overwinterende vogels op het meer ering zijn. Naarmate de hoeveelheid voedsel i het water toeneemt zullen ze echter weer ijgen. Naast eenden en ganzen kunnen op het oen water visetende vogelsoorten worden srwacht, zoals aalscholvers, futen en zaag- ekken. Ondiepe en rustige gebieden kunnen winters een functie vervullen als slaapplaats oor ganzen, terwijl de drooggevallen platen en functie kunnen vervullen als fourageerge- ied voor ganzen en eenden uit de omgeving, a het droogvallen van de oevergebieden uilen zich daar bij toenemende vegetatie-ont- vikkeling verscheidene diergroepen vestigen, oals zoogdieren, amfibieën, reptielen, insecten n allerlei lagere diersoorten. e afsluiting zal de huidige visserijvormen, nogelijk met uitzondering van de palingvisserij, nmogelijk maken. foor het droogvallen van de oevers en het tstellen van een vast peil zullen de mogelijk- eden voor oeverrecreatie in het Krammer-Vol- erak in principe toenemen. Als gevolg van het egvallen van de getijdebeweging is een tijgende belangstelling voor de kleine water- port in het gebied te verwachten. Met name ent rekening te worden gehouden met een erke groei van het aantal plankzeilers, aarnaast behoudt het water een belangrijke nctie als doorgaande route voor de recreatie- tart. Behalve voor de oeverrecreatie zullen de oogvallende gronden in het Krammer-Volke- k met het voortschrijden van de vegetatie-ont- kkeling ook aantrekkelijk worden voor allerlei rmen van landgebonden recreatie, tor de beroepsscheepvaart brengt de compar- t nentering het voordeel mee dat het getij wegvalt op het Krammer-Volkerak en de Schelde-Rijnverbinding. Ontwikkelingsvisie En nu dan de ontwikkelingsvisie die in opdracht van de Commissie Compartimentering Ooster- schelde is opgesteld. Deze visie is enerzijds gebaseerd op de te verwachten potenties van het gebied na de afsluiting, anderzijds op een analyse van beleidsvoornemens van de betrokken overheidsinstanties. De beleidsstukken die in de analyse een wezenlijke rol hebben gespeeld zijn de structuur schema's Openluchtrecreatie, Natuur- en Landschapsbehoud, de Vaarwegennota en de Nota Landelijke Gebieden, de ontwerp-streek- plannen Zuid-Holland-Zuid en West-Brabant en het streekplan Schouwen-Duiveland/Herziening 1978. In de analyse zijn de volgende functies betrokken: scheepvaart, natuur, recreatie, beroepsvisserij, landbouw, nutsvoorzieningen zoals drinkwaterspaarbekkens, zandwinning en specieberging. De ontwikkelingsmogelijkheden van het toekomstige Krammer-Volkerak zijn deels afhankelijk van de waterhuishoudkundige situatie die na de afsluiting ontstaat. De natuur- en recreatiefuncties zijn gebaat bij een goede waterkwaliteit en een vast peil. Over de uiteindelijke waterkwaliteit en het waterkwanti- teitsbeheer dat zal worden gevoerd, bestaat nog onzekerheid. Om deze onzekerheid te verminderen wordt onderzoek verricht naar de toekomstige waterhuishoudkundige situatie en naar de mogelijkheden om die te beïnvloeden. Op grond van tijdens de studie beschikbare kennis wordt in de ontwikkelingsvisie uitgegaan van een vast peil tussen N.A.P. 0,25 m en N.A.P. - 0,25 m, en een waterkwaliteit die de ontwikkeling van de hierna vermelde functies mogelijk maakt. Bij de ontwikkeling van het Krammer-Volkerak dienen de belangen van de scheepvaart nauwlettend in acht te worden genomen, gezien het feit dat een deel van het gebied een onderdeel is van de Schelde/Rijn-verbinding. Voor een snelle en veilige afwikkeling van de nog in intensiteit toenemende scheepvaart worden in de Philipsdam afzonderlijke sluizen gebouwd voor de beroepsscheepvaart en de recreatievaart. Op het Krammer-Volkerak kunnen zich conflic ten voordoen als gevolg van de vermenging van beroepsscheepvaart, doorgaande recreatie vaart en plaatsgebonden recreatievaart. Om daaraan het hoofd te kunnen bieden zou moeten worden onderzocht in hoeverre uitbreiding van de plaatsgebonden recreatie- 381

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 39