vaart verantwoord is, en welke maatregelen gewenst en mogelijk zijn om conflicten tussen de recreatie en de scheepvaart te voorkomen. De consequenties hiervan voor de recreatie zijn dat in het Krammer-Volkerak slechts een beperkte ontwikkeling van de plaatsgebonden recreatievaart en van jachthavens kan worden toegestaan, en voorts dat bij de situering van water- en oeverrecreatievoorzieningen rekening gehouden zal moeten worden met hun ligging ten opzichte van de scheepvaartroute. De natuurlijke potenties van het Krammer-Vol kerak dienen zo goed mogelijk te worden benut. De aquatische levensgemeenschappen zijn afhankelijk van de waterkwaliteit. Binnen de gegeven randvoorwaarden zal worden gestreefd naar een optimale waterkwaliteit. De droogvallende gronden zullen wanneer het gebied aan zijn lot wordt overgelaten achtereen volgens begroeid raken met grassen, struiken en bossen. Om diversiteit te bereiken kan het beheer zo worden gevoerd dat een afwisselend geheel ontstaat van graslanden, struwelen en bossen. Daartoe kan gebruik worden gemaakt van beheersmaatregelen als beweiden en maaien. Plaatselijk kan reliëfvorming worden bevorderd door het plaatsen van stuifschermen. Waar een natuurlijke ontwikkeling gewenst wordt geacht zijn plaatselijke natuurbouwmaat- regelen nodig, ook in het belang van de afstemming van de natuur- en de recreatiefunc tie. Om te voorkomen dat door de oeverafslag aanzienlijke oppervlakten grond verloren gaan waar dit niet gewenst wordt geacht, zijn oeververdedigingswerken nodig. Op plaatsen waar bijzondere potenties tot ontwikkeling kunnen worden gebracht of waar rust een noodzakelijke voorwaarde is voor het funtioneren van natuurgebieden, dient betre ding te worden tegengaan. In minder kwetsbare gebieden kan zonder schade beperkte recreatie worden toegestaan. Getracht zal worden, wanneer voor zo'n indeling wordt gekozen, een zonering tot stand te brengen van rustgebieden tot gebieden waar matig intensieve vormen van recreatie mogelijk zijn. Het toekomstige Krammer-Volkerak zal naar verwachting potenties hebben voor verschillen de recreatieve functies: oeverrecreatie, water sport en landgebonden recreatie. Gelet op de scheepvaartroute, en ook omdat er voldoende andere mogelijkheden in de buurt zijn, wordt in de visie van de projectgroep voor het Krammer-Volkerak als geheel slechts een beperkte recreatieve ontwikkeling voorgestaan. Op enkele plaatsen wordt een meer intensieve ontwikkeling mogelijk geacht, namelijk op de Plaat van de Vliet, in de omgeving van Oude 382 ■ai Tonge en op de Hellegatplaten. Overigens zal naar verwachting het plankzeilen op een aantal plaatsen in het gebied sterk toenemen. Waar mogelijk en nodig is enige kanalisering van deze sportbeoefening wel gewenst. Bij het realiseren van jachthavenvoorzieningen dient - nog altijd: rekening houdend met de beroepsscheepvaart - het accent te worden gelegd op passantenplaatsen voor de vele doortrekkende pleziervaarders. Daarnaast kan een geringe uitbreiding voor vaste ligplaatsen ten behoeve van plaatsgebonden recreatievaart en sportvisserij worden overwogen. Plaatsen die daarvoor in principe geschikt zijn, zijn Dintelmond, Benedensas, Oude Tonge en Ooltgensplaat. Voor de beroepsvisserij zal het Krammer-Vol kerak na de afsluiting van geringe betekenis zijn. Afhankelijk van de waterkwaliteit zal naar

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 40