grondmechanische belastingen. Er kunnen door zware stenen zeer grote puntbelastingen worden uitgeoefend op de dorpelbalken, tot wel 300 ton. Daarom is modelonderzoek verricht naar de verdeling van die puntlasten. Er werd gebruik gemaakt van foto-elastisch materiaal, waarop de puntbelastingen zichtbaar en fotografeerbaar worden: er verschijnen donkere en lichte ringen, die de grootte van de puntbelastingen aangeven. Verschillende configuraties van dorpelbalken werden doorgemeten, bij verschillende waarden van de interactiekracht. Op grond van het onderzoek werden aanvullen de eisen geformuleerd voor het definitieve ontwerp van dorpelbalken. Gekozen werd onder meer voor een afschuining van de Oosterscheldezijde onder een hoek van 1:4. Voorlichting over de Oosterscheldewerken Vanaf 1957 wordt er al voorlichting verstrekt over de Deltawerken. Thans concentreert aller aandacht zich op wat er wordt verricht in de Oosterschelde. De economische situatie vereist dat het projectbureau Voorlichting samenwerkt met aannemers en andere betrokken bedrijven, en met de ministeries van Buitenlandse en Economische Zaken. Men ontvangt het grote publiek in tentoonstel lingsruimten, waar ook dia's worden vertoond, en verspreidt algemeen voorlichtend drukwerk. Groepen met bestuurlijke of technische interesse worden op een meer persoonlijke wijze begeleid als zij een werkbezoek brengen aan de Oosterscheldewerken. De media hebben de laatste tijd weer veel belangstelling, en dat geldt ook voor het buitenland. In 1982 werden 30 internationale radio- en t.v.-program ma's over het project geteld. In samenwerking met de aannemers worden ook regelmatig documentaire films gemaakt. De toekomstige ontwikkeling van het Krammer-Volkerak Het Krammer-Volkerak, de noordoostelijke tak van het huidige getijdegebied van de Ooster schelde, zal na de voltooiing van de comparti- menteringswerken veranderen in een zoet stagnant meer, waarin geen intergetijdegebied meer voorkomt. Het wateroppervlak neemt met ruim 1000 ha toe, en 1800 ha valt voorgoed droog, dat is meer dan een kwart van het gehele gebied. Er onstaat een scherpe grens tussen land en water, waar door de golfaanval oevererosie is te verwachten. Nagegaan wordt welke veranderingen de nieuwe situatie zal meebrengen op het gebied 396 van de waterhuishouding en de waterkwaliteit, voor de flora en de vogelstand, de visserij, de recreatie en de scheepvaart, en met welke beheersmaatregelen men daar invloed op kan uitoefenen. De studies worden nog voortgezet. Mogelijkheden voor de inrichting van de Plaat van de Vliet De Plaat van de Vliet is een van die gronden die een nieuwe ontwikkeling tegemoet gaan in het straks afgesloten en verzoete Krammer-Vol kerak. Een onderzoek is ingesteld naar de ontwikkelingsmogelijkheden van deze plaat, mede met het oog op de te verwachten groeiende stroom recreanten uit West-Brabant Er werden voor de inrichting plannen gemaakt volgens drie alternatieven. De natuurfunctie van het gebied kan worden overgelaten aan een spontane ontwikkeling, dan wel worden begeleid met enig beheer, zoals maaien of beweiden. De recreatieve ontwikkelingen moeten passen in de landschap pelijke omgeving. Voor dagrecreatie is vooral de oostzijde van het centrale gedeelte van de plaat geschikt. Daar kan bij voorbeeld een een kilometer lang zandstrand worden aangelegd. De landschapvormgeving van de Ooster- scheldekering en omgeving De wijze waarop de Oosterscheldekering zich zal manifesteren in het bestaande landschap van de Oosterschelde en de aangrenzende eilanden, wordt in de eerste plaats bepaald door het uit zijn functie voortvloeiende techni sche ontwerp. Naar de details van de vormge ving en de landschappelijke vormgeving is onderzoek gedaan. Er worden suggesties gedaan voor de inrichting van damvakken, werkterreinen, bouwputten en werkhavens. Men kan de dubbele functie van de kering -veiligheid èn milieu behoud -in de vormgevint: zoveel mogelijk tot uitdrukking brengen, onder andere door ervoor te zorgen dat vanaf het hoogste punt van de stormvloedkering zowel de Noordzee als de Oosterschelde zichtbaar blijven.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 54