daarvan neemt, omdat het goede materieel nog niet voorhanden is, enige tijd in beslag. Het wervelwiel, een apparaat dat een teveel aan zand moet verwijderen, is gebouwd. Dit apparaat wordt opgehangen aan een kleine boot. In oktober zal deze combinatie een proevenprogramma gaan uitvoeren in de Oosterschelde. De verdichting van de drempel, die nodig is voor een goede aansluiting van de filtermatten op de ondergrond, heeft een aanvang genomen. De verdich tingsplaat, opgehangen aan de ponton 'Manus', is beproefd op de eerste gestorte lagen. Eind oktober wordt dit voort gezet, als het definitieve meetsysteem is geïnstalleerd. De toplaagstorter voor het aanbrengen van de toplagen van de drempel is in aanbouw. De ponton ervan, de Trias', is in de Oosterschelde gearri veerd. De kraan eveneens, zij het in enkele grote onderdelen. De kraan wordt op de ponton gebouwd. De aanvoer van breuksteen uit Duitsland, Finland en nu ook Zweden verloopt volgens schema. De uitvoering van de damaan- zetten vordert volgens plan. De betoncentrale op het werkeiland Roggenplaat is bedrijfsklaar, en de betonnen cilinders die dienen als onderbouw voor de gqwa- pend-betonnen bovenbouw, worden eind oktober gevuld met beton. Op de damaanzet Schouwen zullen medio oktober net zulke cilinders worden geplaatst. De voorbereiding van de derde fase van de damaanzetten Schouwen en Roggenplaat- Noord, de constructie van de gewapend-betonnen boven bouw, verloopt volgens plan. De voorbereiding van de tweede fase van de damaan zetten Roggenplaat-Zuid, Neeltje Jans en Noord-Beve 402 land zijn eveneens begonnen; de aanbesteding zal begin 1984 plaatsvinden. Door de toenemende stroom snelheid bleek het noodzakelijk in de Schaar en de Hammen langs de randen van de bodembescherming bestortin- gen aan te brengen. Ook de grondverbetering in de Roompot moest plaatselijk worden bestort. De delingsdijk tussen de compartimenten I en II werd doorgraven met behulp van een cutterzuiger. Het zand ervan werd gebruikt voor het weglichaam op het damvak Geul. Begonnen werd met het aanpassen van enige loswallen in de werkhavens Neeltje Jans en Noordland. Deze aanpas sing bleek noodzakelijk omdat de bestaande loswallen niet bestand waren tegen de krachten die optreden bij de overslag van zware stortsteen. Voor het transport van stort steen van de Roompothaven naar de buitenhaven Noord- land zal in het bestaande dijklichaam van het damvak Geul een coupure worden gemaakt, zodat de zware steenauto's geen gebruik hoeven te maken van de normale weg. Onderhouds- baggerwerk bleek noodzakelijk in de werkhavens en toelei- dingsgeulen, en in het bouw- dok Schaar. Met de aannemer werd een meerjarig onder houdscontract gesloten. Op 1 april 1983 waren de pijlers gereed. De comparti menten II en III zijn op 18 mei geïnundeerd, en op 30 augus tus is de dijk ertussen doorge- baggerd. Aan het eind van het derde kwartaal waren 21 balkrompen gereed, en 12 stuks in uitvoe ring. De produktie ligt op schema. Op het werkterrein in Kats zijn 14 verkeerskokers gereed. De produktie ligt op schema. In augustus is de Roompotsluis met het bedie ningsgebouw beheel gebruiks klaar opgeleverd. De ruwbouw van het bedie ningsgebouw zal in november gereed zijn. Met de afbouw is in augustus gestart. De meetsystemen voor het leggen van funderingsmatten en het plaatsen van pijlers zijn operationeel; ze functioneren goed. Zowel bij het leggen van grindwiepenmatten en een tegelmat als bij het plaatsen van de pijlers zijn hoge nauwkeurigheden gerealiseerd. Voor het materieel dat ingezet gaat worden bij de opbouw van de drempel worden de meetsystemen volgens plan ontwikkeld. Het meetsysteem voor de plaatsbepaling van de bodem kruiper 'Portunus' is verder geoptimaliseerd; het is nu volledig operationeel. De 'Portunus' wordt steeds vaker gebruikt, door de groeiende vraag naar inspecties vanuit het grindwiepenmattenbedrijf Omtrent de metingen voor hel plaatsen van geprefabriceerde betonnen elementen kan nog gemeld worden dat begonnen is met deformatiemetingen aan de al geplaatste pijlers; er dat de eerste landhoofdele- menten bij de damaanzet Roggenplaat-Noord met succes zijn geplaatst. Een eerste aanzet is gegeven om te komen tot een eisenpakket voor het meetsysteem voor df 'Taklift IV', een bok voor het oppakken, transporteren en plaatsen van de dorpelbalken.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 60