Puntlasten op de dorpelbalken Bij de dimensionering van de betonnen dorpelbalken van de stormvloedkering dient rekening te worden gehouden met de verschil lende op de dorpelbalk werkende hydraulische en grondmechanische belastingen, met name onder extreme omstandigheden. Daarbij gaat het niet alleen om de totale krachtenverdeling op de dorpelbalk, maar dient tevens rekening te worden gehouden met plaatselijke belastin gen die ontstaan door interactie tussen bodem, bestorting en betonconstructie. De dorpelbalken zullen aan beide zijden worden ingebed in aanstortingen die deel uitmaken van de drempelconstructie. Daarin komen om redenen van stabiliteit en hydraulica stenen voor met een stukgewicht van 1 tot 3 ton. Onder invloed van de golf- en vervalbelas- ting zullen er geconcentreerde puntbelastingen worden uitgeoefend op de dorpelbalken door de afzonderlijke stenen. In de aanstorting kan daarbij boogwerking optreden, dat wil zeggen de krachten op de dorpelbalken kunnen via ketens van een beperkt aantal zwaar belaste stenen naar de ondergrond worden afgevoerd. Dit betekent dat bepaalde stenen zeer grote puntlasten op de dorpelbalken zullen uitoefe nen, terwijl andere nauwelijks kracht overbren gen. Door deze grote puntlasten kunnen de dorpelbalken worden aangetast. Het gaat dan niet zozeer om het lokale bezwijken van beton, eerder moet men denken aan het ontstaan van scheuren ten gevolge van dwarsbelasting bij de overdracht van de puntlasten naar de vloer en de tussenschotten van de dorpelbalk. Aangezien een oriënterend onderzoek uitwees dat puntlasten tot 300 ton niet uitgesloten zijn, is een gedetailleerde studie verricht naar de verdeling van die puntlasten. Om dit onderzoek te kunnen uitvoeren heeft het Laboratorium voor Grondmechanica te Delft op schaal 1:25 een modelopstelling gebouwd waarmee de puntlasten langs foto-elastische weg zichtbaar gemaakt konden worden en fotografisch geregistreerd. De foto laat een overzicht van de meetopstelling zien. De modeldorpelbalk is in perspex uitge voerd; de aanstorting bestaat uit basaltstenen. De belastingen op de dorpelbalken worden gesimuleerd met katrollen en gewichten; de 368

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 26