Het regelsysteem voor de besturing van de 'Cardium' In de vorige aflevering van deze Berichten werd verslag gedaan van de keuze van een half-automatisch verhaalsysteem voor de mattenlegponton 'Cardium'. In dit artikel gaan we nader in op de regelken- merken en de bediening van dit systeem. Formuleren we nog eens kort de aan het systeem gestelde eisen: met de acht lieren waarover de 'Cardium' voor dit doel beschikt, moet langs een rechte lijn voor- en achteruit gevaren kunnen worden. Daarbij dient de draadkracht nauwkeurig te worden bewaakt, dat wil zeggen er moet voor worden gezorgd dat de ankerdraadkrachten een bepaalde waarde niet overschrijden, maar ook niet onder een bepaalde waarde komen; dit laatste omdat de draden de reeds aangebrachte bodembe scherming niet mogen raken. Bovendien moeten de lieren rustig uitgestuurd worden, het nominale liervermogen mag niet langdurig of veelvuldig overschreden worden, maar de lieren mogen ook niet te langzaam draaien: een minimaal toerental moet gehandhaafd worden. Als een meetinstrument uitvalt, moet het verhaalbedrijf toch door kunnen gaan. We bezien eerst de oplossingen die gekozen zijn voor het verhaalprobleem. Alle verhaalacties worden uitgevoerd met drie knoppen, X, Yv en Ya. De regeltechnische betekenis van deze knoppen kan als volgt verduidelijkt worden: als de schipper knop Yv bedient, moet de 'Cardium' roteren rond de midden-achterkant, waarbij de voorkant zich verplaatst met een snelheid Yv. Als knop Ya wordt bediend, moet de 'Cardium' roteren rond de midden-voorzijde, waarbij de snelheid van de achterkant Ya bedraagt. Bediening van X moet een voorwaartse of achterwaartse snelheid geven. Maar deze drie gecommandeerde pontonver- haalsnelheden moeten ontstaan uit een samenspel van acht gecoördineerde liersnelhe den. Voor de omvorming werd een complex regelsysteem gebouwd, te beschouwen als de 346 Fig. 1. Voorbeeld van gecoör dineerde liersnelheden voor het besturen van de 'Cardium'

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 4