Roompot, en wel in verschillende stadia van de doodtij/springtij-cyclus en bij verschillende omstandigheden van weer en jaargetijde. Dit laatste geschiedde om de invloed van watertem peratuur en -samenstelling - 's zomers 20° en veel organisch slib, 's winters 2° en geen organisch slib - en van het verhoogde zandaan- bod bij storm te kunnen bepalen. Tevens werd een aantal langdurige metingen van twee a drie weken gedaan om het verloop in de tijd van de zandconcentratie op een aantal locaties te onderzoeken. Ook werden 13-uurs metingen uitgevoerd en stroombanen evenwijdig aan de geulen; deze congiterdinale metingen dienen ter toetsing van het model UITZAK, waarmee de erosie en de sedimentatie kan worden gemeten in een bepaald traject. Met het uitvoeren van dit meetplan werd tevens een nieuwe opzet geïnitieerd van de verwerking van de meetgegevens. Daartoe werden verwerkingsprogramma's geschreven waarmee het mogelijk is op iedere plaats in de verticaal tegelijk de zandconcentratie, de snelheid en de richting van de stroom en de tijd te bepalen en zichtbaar te maken. Tegelijk beoogt men hiermee de opbouw van een algemeen toegankelijk databestand. De inwinning geschiedt aan boord met een tafelcomputer, evenals de eerste verwerking op ruwe gegevens in Zierikzee; daarna worden de gegevens doorgegeven naar Den Haag, waar ze verder worden bewerkt tot bouwstenen voor een voorspelmodel. Tevens kunnen ze op het in Zierikzee aanwezige computersysteem worden overgezet, wat nadere interpretatie mogelijk maakt. 433

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 31