IJking Het principe van de akoestische zandtransport- meter berust op de combinatie van verstrooiing en transmissie van geluid in een met deeltjes zand gevuld meetvolume. De massaconcentra tie en de snelheid van zand in beweging worden gelijktijdig bepaald uit respectievelijk de amplitude en de frequentie-verschuiving van het door de gesuspendeerde deeltjes verstrooide geluid. Dit staat bekend als het Doppler-effect. Het apparaat kan worden gesplitst in twee delen: als eerste de meetvis met zijn drie zenders/ontvangers en de bijbe horende hoog-frequente onderwater-elektroni- ca, die in een waterdichte behuizing is onder gebracht. Als tweede een verwerkingseenheid met laag-frequente elektronica, opgesteld aan boord van het meetvaartuig en via een kabel en een waterdichte plug verbonden met de onderwater-elektronica op de meetvis. Verder is de vis voorzien van een magnetisch kompas voor de stroomrichting, een drukdoos voor de hoogte van de waterkolom boven de vis, terwijl de aansluiting van een diepte-sensor tot de mogelijkheden behoort. Alle akoestische zandmeters zijn getest in de vuilwatergoot van het Waterloopkundig Laboratorium. Vervolgens konden ze worden ingezet bij metingen in de Oosterschelde. Vanwege de stabiliteitsproble- men met één van de zenders is die voorlopig buiten werking gesteld. De meting van de concentratie beperkt zich daardoor tot de amplitude van het gereflecteer de signaal, wat de meting iets minder nauw keurig maakt. Een eerste vergelijkend onderzoek naar de nauwkeurigheid van de concentratiebepaling 435

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 33