HP-1000 SYSTEEM VERWERKING ADVISERING wezen uit controle, correctie en opslag. Bij de advisering wordt gebruik gemaakt van verschil lende computerprogramma's, ook wel applica tieprogramma's genoemd. Er zijn afzonderlijke programma's voor golf-, getij- en stroomonder- zoek, voor waterloopkundige voorspellingen en voor de presentatie van lodingskaarten en overzichten. Al deze programma's maken gebruik van de opgeslagen schone data. De bereikbaarheid van de gegevens heeft een belangrijke rol gespeeld bij de opzet van het systeem. Voorde administratie van de gegevens die in het systeem zijn opgeslagen en verwerkt, gebruikt men een gegevensbank. De gegevens worden aan de hand van een aantal kenmerken opgeslagen en kunnen zo ook weer opgevraagd worden. De belangrijkste kenmerken waaraan bij het opvragen gerefereerd moet worden zijn periode, meetplaats, meetsoort en meetwaarde. Deze benadering is erg gebruikersvriendelijk, mede omdat de computer zelf de hele admini stratie bijhoudt. Andere voordelen zijn gelegen in de handige coördinatie van gegevensopslag en uniformiteit van bestanden. Per gegevens- soort is maar één centraal bestand aanwezig, dat voor alle gebruikers bereikbaar is. Er hoeven dus geen aparte bestandjes te worden aangemaakt voor elk onderzoek. Verder is er sprake van een goede beveiliging van de gegevens, waardoor het onmogelijk is dat ze per ongeluk verloren gaan. Het geheel is zo flexibel dat het uitbreidbaar is met andere gegevenssoorten. Een verantwoord gebruik van de gegevensbank maakt het wel noodzake lijk dat er een centrale beheerder wordt aangewezen die de opslag coördineert en die tevens zorgt dat er een catalogus wordt aangelegd van beschikbare meetplaatsen, 440 Fig. 2. Opzet van de gegevens verwerking Fig. 1. Het communicatiesys teem van de Meet- en Studie afdeling Zierikzee REKENCENTRUM HP 1000 HP 1000

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 38