meetsoorten en meetperioden. Ten opzichte van de tafelrekenmachines heeft de invoering van een minicomputer een aantal ingrijpende wijzigingen tot gevolg. De program meertaal op de HP1000 is FORTRAN. Dit is een taal die eerst in machinecode moet worden omgezet voordat een programma uitgevoerd kan worden. Tijdens het uitvoeren van een programma kan derhalve niets veranderd worden en ook kan er niet gekeken worden hoever het programma afgedraaid is, of of het fout loopt, zoals wel kon op de tafelrekenma chines, waarmee men BASIC sprak. Voor de programma-ontwikkeling betekent het, dat meer aan een bureau op papier zal worden geprogrammeerd en gecontroleerd dan voorheen. Als voordeel van FORTRAN kan achter genoemd worden de wereldwijde standaardisering en daardoor de grote onder- inge uitwisselbaarheid; ook de verkrijgbaarheid /an een groot aantal standaardpakketten voor cijvoorbeeld tekenwerk en statistische bewer- <ing. Omdat de HP1000 over veel meer geheugen- uimte beschikt, kunnen de programma's veel averzichtelijker en veel meer opgesplitst in ogische delen worden opgezet. Dit is niet alleen belangrijk tijdens de bouw van een jrogramma, maar vooral ook als er later vijzigingen aangebracht moeten worden of eruggegrepen moet worden op bestaande programma's van andere gebruikers. Zolang de programma's gebruik maken van de centraal opgeslagen bestanden, hoeft de programmeur geen kennis te hebben van de organisatie en de toegang tot de gegevens, omdat hij twee standaard-aanroepen ter beschikking krijgt, waarmee hij vrijwel alle gegevenshandelingen kan uitvoeren. Kennis van de besturingsopdrachten van de computer zal wel in beperkte mate opgedaan moeten worden, evenals uiteraard van de programmeer taal FORTRAN. Het beschikbaar komen van het nieuwe Rekencentrum betekent een belangrijke verbetering van de gegevensverwerking door de Meet- en Studieafdeling Zierikzee, zowel in kwantitatief als in kwalitatief opzicht. De gegevensverwerking is een van de pijlers waarop de taak van de dienst rust. Het is verheugend te constateren dat de overige studiediensten van de Rijkswaterstaat, in Vlissingen, Hellevoetsluis, Hoorn en Delfzijl besloten hebben hun Rekencentrum aan te passen volgens hetzelfde concept als Zierikzee. In Vlissingen zijn de eerste stappen daartoe reeds gezet. Deze ontwikkeling zal mede een bijdrage leveren tot een goede samenwerking tussen de diensten onderling en de mogelijkheid bieden om elkaar waar nodig bijstand te verlenen op een snelle en efficiënte manier. 441

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 39