OPTIMALISERING BESTEK nstalleren van een bemaling rond de Touwputten; men noemt dat ook wel bronnering /an de bouwputten. De installatie van de jemaling geschiedt kort voor het begin van de jntgraving van de bouwput. De installatie en ie verdere uitvoering van de bemaling wordt neestal door een bronbemalingsbedrijf als /nderdeel van het totale bouwbestek in jnderaanneming uitgevoerd. In deze vorm )lijft het een geïntegreerd onderdeel van de otale bouwverantwoordelijkheid van de loofdaannemer tegenover de bouwdirectie. \l ver voorafgaand aan de installatie van de ■emaling wordt aan een bemalingsdeskundige m een bemalingsadvies gevraagd. In het eval van de bouwputten voor de kunstwerken an het Bathse Spuikanaal is dit werk uitbesteed an het Laboratorium voor Grondmechanica in 1 elft. Het bemalingsadvies omvat niet alleen een bepaling van de te verwachten op te pompen hoeveelheid grondwater - het 'waterbezwaar' van de bouwput - maar veelal ook de keuze van de soort bemaling en het inrichtingsplan. Waterbezwaar Voor het bepalen van het waterbezwaar van een bouwput wordt gebruik gemaakt van een rekenmodel. Als zodanig staan zowel analytische formules en analoge modellen als computerprogramma's ter beschikking. Bij grote bouwputten, en afhankelijk van de complexiteit van de grondopbouw, die dan in lagen moet worden opgesplitst, zullen veelal computerprogramma's worden toegepast om tot een verantwoorde bepaling van het waterbezwaar te komen. In het rekenmodel 443

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 41