stortproces is de kwaliteit van het losgestorte filter tussen de matten verbeterd. Medio oktober is een aanvang gemaakt met het leggen van matten in de Roompot, het sluitgat waar de grootste waterdiepten en stroomsnel- heden worden aangetroffen. Het materieel wordt hier tot aan het maximum belast. Ondanks najaarsinvloeden is de produktie in de Roompot tot aan de Kerst goed geweest. Het geïntegreerd leggen van grindwiepenmatten verloopt tevens naar wens. Het ziet er naar uit dat het mattenlegbe- drijf voor de bouwvakvakantie 1984 beëindigd zal kunnen worden. In juni 1983 is na een korte proefperiode begonnen met het leggen van grindwiepen matten in de Hammen. Begin september waren alle losge storte filters afgedekt. Momen teel worden afwisselend grindwiepenmatten gelegd in de Schaar en de Roompot. In de Schaar worden de matten evenals in de Hammen gelegd met de 'Macoma' - 'Donax I' - 'Sepia' -combinatie. In de Roompot moeten de losse filters vanwege de zeer hoge stroomsnelheden die daar optreden zo snel mogelijk worden vastgelegd. Het leggen van de grindwiepenmat is hier dan ook ingepast in de cyclus van het mattenlegbe- drijf. De 'Sepia' wordt in dit geval gekoppeld aan de 'Jan Heymans'. In de tweede helft van novem ber stonden in de Hammen alle 16 pijlers, ruim binnen de toegestane toleranties, op hun plaats. Na het leggen van grindwiepenmatten in de Schaar start het plaatsen van pijlers in dit sluitgat weer eind februari. De voortgang is zo goed dat maatregelen worden voorbereid om de behaalde tijdwinst maximaal te kunnen benutten. Nadat in de Hammen twee pijlers waren geplaatst is begonnen met het aanbrengen van de onderlagen van de drempel rondom de pijlers in het noorden van dit sluitgat. De beproevingen van het opschoon-en het verdichtings apparaat zijn met goed gevolg afgesloten. De toplaagstorter, een speciale kraan op een ponton, is opgeleverd. In de verslag periode werden de onderdelen uitgebreid getest, en waar nodig verbeterd. Begin januari 1984 starten de werkbeproe- vingen, om er achter te komen of met de voorgestelde werkmethode de vereiste kwaliteit behaald kan worden. Het stortbedrijf met de steen- storters kende een voorspoe dige start. De uitvoering van de damaan- zetten verloopt volgens plan. De eerste fase van de damaan- zet Noord-Beveland kwam gereed. De werkzaamheden bestonden uit de opbouw van een filter van zand en breuk steen, glooiingsconstructies en grondwerk. Van de damaan- zetten Roggenplaat-Noord en Schouwen werden, ruim binnen de nauwkeurigheden, de landhoofdelementen geplaatst en gevuld met beton. Dit was de tweede fase. De zettingen in de ondergrond zijn wat groter geworden dan werd verwacht. Zij kunnen echter binnen het ontwerp worden opgevangen. Begin 1984 komt de tweede fase van de damaanzetten Roggenplaat-Zuid, Neeltje Jans en Noord-Beveland in uitvoering. Dan wordt ook begonnen met de gewapend- betonnen bovenbouw van de landhoofden Schouwen en Roggenplaat-Noord, ofwel de derde fase. Voor de drempelopbouw moeten, ten behoeve van het laden van de steenstorters, een zestal loswallen worden verzwaard, in vier werkhavens. De loswal op het werkeiland Het bouwdok 'Schaar', novem ber 1983. Drie van de vier compartimenten zijn geïnun deerd. Roggenplaat en de eerste loswal in de buitenhaven Neeltje Jans zijn gereed, en de tweede loswal in deze haven is in uitvoering. Het gehele programma moet in augustus 1984 gereed zijn. Onderhoudsbaggerwerk werd uitgevoerd in Compartiment I van het bouwdok Schaar, tussen de daar staande pijlers, in de buitenhaven Neeltje Jans en in de toegangsgeul naar de Roompothaven. Plaatselijk was in de Roompot op de grondverbetering enige bestorting noodzakelijk. Voortgegaan werd met bestortingen aan de rand van de bodembescherming. De Roompotsluis is operatio neel; er worden voorbereidin gen getroffen om hem in de loop van februari 1984 in gebruik te nemen. De drie sluitgaten zijn vanaf die tijd verboden voor de openbare vaart. De ruwbouw van het bedie ningsgebouw, het 'Ir. J. W. Tophuis' is gereed; begin december werd het hoogste punt bereikt. De afbouwwerk- zaamheden zijn al in augustus 1983 begonnen; ze verlopen volgens de planning. Ook de fabricage van de rompen van de dorpelbalken in bouwdok IV loopt volgens schema. Er worden thans 454

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 52