worden. Van de hydraulische cilinders werden de eerste exemplaren al grotendeels geassembleerd. Na de succesvolle beproeving van het eerste hydraulische aggregaat is de serie-fabricage van deze aggregaten en de inbouw in containers op gang gekomen. Een tweetal laad platforms werd besteld, met behulp waarvan de containers in de verkeerskokers kunnen worden gebracht voordat die naar de kering worden ver voerd. Een studie naar de gevoelig heid van de installatie op het gebied van besturing en bewaking heeft aangetoond dat bescherming tegen blikseminslag noodzakelijk is. De kans hierop is zeer reëel. In voorbereiding zijn maatrege len om de gevolgen hiervan tot een minimum te beperken. De fabricage van de proces computers voor de besturing en bewaking van de individue le schuifbewegingswerken is thans eveneens in volle gang. Ze zullen worden ingebouwd in de containers die in de verkeerskoker worden opge steld. De meetsystemen van het bijzonder materieel hebben in de praktijk bewezen nauwkeu rig te werken. De funderings- matten liggen zeer vlak, en de pijlers staan ruim binnen de gewenste grenzen. Ook de 'Sepia', de mattenponton van het grindwiepenmattenbedrijf, blijkt te beschikken over een deugdelijk systeem. Dat de grindwiepenmatten goed liggen is geconstateerd door het onderwatervoertuig 'Portijnus'. Een daarop geïn stalleerde profielopnemer heeft op een groot aantal plaatsen nauwkeurig de ligging van de matten ten opzichte van de bovenmatten in kaart gebracht. De systemen van de steenstorters 'Libra' en 'Ham I' zijn operationeel. Deze schepen werken met het 456 'Artemis'-plaatsbepalingssys- teem. De controle van het gemaakte werk heeft tot nu toe plaats gevonden met behulp van gewone peilvaar- tuigen, geassisteerd door sonar en duikers. Met ingang van januari 1984 zal het speciaal voor de drempel ontwikkelde peilsysteem op de 'Scholekster' deze taak overnemen. Het opschoonvaartuig 'Dragon Fly', de verdichtingsponton 'Manus' en de toplaagstorter 'Trias', alle drempelvaartuigen, worden voorzien van eenvou dige meetsystemen. Hun operationele beproeving is nagenoeg afgerond. De ontwikkeling van systemen voor inmeting en plaatsing van elementen zoals dorpelbal- ken, bovenbalken en schuiven is in volle gang. De sterke groei van de vraag naar zowel inspecties als werkzaamheden onder water heeft geleid tot oprichting van een Onderwater Aktiviteiten Groep. Hierin werken de duikbedrijven, de aannemer en de Rijkswaterstaat samen. Eind 1983 werd ook een duikmedische begeleidings groep gevormd. Naast het verzorgen van een aantal duikmedische cursussen voor de duikers wordt aandacht besteed aan het opstellen van voorschriften en het geven van richtlijnen voor het werken in de Oosterschelde, aangezien de wetgeving op dit gebied te kort schiet. Voor het controleren van de ruimtes onder de pijlers op slib en aangroei wordt een zogenaamde inspectiemuis ontwikkeld, de 'Trigla'. De werkzaamheden zijn nagenoeg afgerond.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 54