Het plaatsen van de pijlers zelf wordt voorafge gaan door een aantal handelingen in de bouwdokken en door het transport naar de plaats van bestemming. Een essentieel onder deel van de plaatsing vormt verder de beoor deling van de pijlerpositie, en de opschoning van het funderingsbed. Grindwiepenmatten Voor het leggen van de grindwiepenmatten werden andere eisen gesteld aan de combinatie 'Macoma'-'Donax' dan bij het leggen van de tegelmatten. Vanwege de lengte van de grondwiepenmatten was een verhaallengte nodig van ruim 200 m. De noodzaak om de overlap zoveel mogelijk op te schonen vereiste een aangepaste zuigmethode, en ook verder diende de meet- en werkmethodiek te worden aangepast. Deze aanvullende eisen waren in het ontwerpstadium nog niet bekend, zodat hier moest worden aangesloten op een systeem dat al in bedrijf was. Voordat een grindwiepenmat kan worden gelegd moeten niet alleen de tussenruimte tussen de ondermatten maar ook de bovenmat ten aan weerszijden ervan zoveel mogelijk zandvrij zijn gemaakt. Het opschonen van de bovenmatten is in eerste aanleg nodig om de matranden waarneembaar te maken voor het meetsysteem waarmee de combinatie 'Maco- ma'-'Donax'-'Sepia' zich positioneert. Daar naast vormt de matrand een oriënteringspunt voor de controle achteraf op de ligging van de grindwiepenmat. Het opschonen van de steenbestorting zelf heeft mede ten doel de hoeveelheid zand onder de grindwiepenmat zo klein mogelijk te houden. Bij het plaatsen van de pijler kan dit zand namelijk aanleiding geven tot ongewenste aanzanding op de bovenmat, nadat de laatste opschoonslag met de 'Macoma' heeft plaatsge vonden. Omdat de breedte van de grindwiepen mat een compromis is tussen de wens om de steenbestorting zoveel mogelijk af te dekken tegen de gevreesde erosie en de wens om geen grindwiepen op de bovenmatten te krijgen - dit om het opschoonproces van de 'Macoma' niet onmogelijk te maken - diende er zo nauwkeurig mogelijk te worden gelegd en gemeten. Aan het leggen van een grindwiepenmat zitten twee heel gevoelige kanten. In de eerste plaats dient de combinatie 'Macoma'-'Donax'-'Sepia' te worden verhaald binnen de toelaatbare dwarsuitwijkingen. Zo wordt ervoor gezorgd dat de grindwiepenmat tussen de beide bovenmatten terecht komt, en niet op een van 408 STUURBOORD 3 OPEN FILTER Fig. 1. Opschonen van het open filter tussen de funde- ringsmatten metdezuigkoppen van de 'Macoma' beide. In de tweede plaats dienen de verhaal- snelheid van de werkschepencombinatie en de snelheid van afwikkelen van de mat op elkaar te zijn afgestemd. Alleen dan zal de mat de golvende steenbestorting gelijkmatig volgen. Met een profielopnemer werd de kromtestraal van de mat bepaald. Aan de hand van beschik bare tabellen konden nu de snelheid van de combinatie en de afwikkelsnelheid aan elkaar worden aangepast. Met twee andere profielopnemers werd de matrand ingemeten ten opzichte van de werkschepencombinatie. De gewenste positie van de combinatie kon daarna met de boord computer worden vastgesteld. Figuur 1 geeft de manier weer waarop de ruimte tussen twee naast elkaar gelegen funderingsmatten werd opgeschoond. Door gebruik te maken van de zes zuigkoppen van

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 6