Pijlerplaatsingen in de Hammen en de Schaar Met het plaatsen van pijlers in de monding van de Oosterschelde komt er letterlijk en figuurlijk zicht op de voortgang van de werkzaamheden in de sluitgaten. Letterlijk omdat iedere geplaatste pijler op zichzelf een tastbaar bewijs vormt van deze voortgang. Figuurlijk omdat deze pijlers tevens een achterliggende periode van minder zichtbare werkzaamheden onder het wateroppervlak weerspiegelen. Is de plaatsing van de pijlers voor de laatstge noemde werkzaamheden dus een sluitstuk, voor de afbouw van de kering vormen zij het beginpunt. Immers de posities van de pijlers zijn de basis voor nog aan te brengen onderdelen als brugliggers, schuiven, dorpelbalken etc. Binnen het raamwerk dat thans wordt gevormd door de pijlers moeten zij straks (blijvend) passen. In deze bijdrage zal worden ingegaan op de werkzaamheden die binnen het plaatsen-pijler- bedrijf moeten worden verricht om een pijler in het sluitgat op te leveren welke aan de gestelde randvoorwaarden voldoet. Oorspronkelijk zou de combinatie 'Macoma'- 'Ostrea' de funderingsmatten ontzanden en meteen daarna de pijlers plaatsen. Maar aangezien de behoefte ontstond om een mogelijke onvlakheid van de funderingsmatten nog met een afzonderlijke tegelmat te corrige ren, kreeg de combinatie 'Macoma' - 'Donax' deze taak erbij. In het ontwerpstadium kon daar nog rekening mee gehouden worden (Bericht 104, mei 1983). Inmiddels was gebleken dat de steenbestorting van de naad tussen twee naast elkaar gelegen funderingsmatten niet onder alle omstandighe den voldoende stabiel was, bij voorbeeld niet wanneer de diepstekende, met een pijler beladen 'Ostrea' boven de bestorting lag. Om deze reden werd het nodig geacht de bestorting af te dekken met een grindwiepenmat, die er dus moest liggen voordat de pijler werd geplaatst. Pas nadat een sluitgat van grindwiepenmatten en eventueel van tegelmatten was voorzien, konden de pijlers op hun plaats worden gebracht. 407

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 5