De zuigerstang wordt neergelaten in het nikkelbad. Met behulp van het tandwiel op de voorgrond wordt de stang langzaam rondgewenteld In een ruimte met beheerst klimaat worden de zuigerstangen geslepen en gemeten hydraulische cilinder bleef men aanvoeren dat de zuigerstang in het agressieve zeemilieu van de Oosterscheldemond geen lange levensver wachting kon hebben. Het is dus wel begrijpelijk dat er na de definitieve keuze voor een hydrau lisch bewegingswerk altijd veel aandacht is uitgegaan naar conserveringsmaatregelen voor de zuigerstangen. De zuigerstangen moeten aan een groot aantal eisen voldoen. Bij constructief aanvaardbare afmetingen moeten ze voldoen aan alle eisen van sterkte en stabiliteit die het ontwerp stelt. De oppervlakte moet voldoende glad zijn en blijven om slijtage van de afdichtingen te beperken. Ze moeten daarnaast slijtvast zijn en goede loopeigenschappen vertonen bij het passeren van de hogedruk-afdichtingen en het binnentreden van de bronzen geleidebus. Tegelijk dient het oppervlak corrosiebestendig te zijn, gezien het agressieve milieu waarmee het in aanraking komt. Tenslotte dient de zuigerstang ook nog betaalbaar te zijn. Een materiaalsoort die aan alle eisen tegelijk voldoet, bij voorbeeld een corrosievaste staalsoort, voldoet in elk geval niet aan de laatste. Maar ook de slijtvastheid van zo'n staalsoort is niet optimaal. Daarom ging de voorkeur uit naar een materiaalsoort die wel voldeed aan de eisen van stabiliteit en sterkte, maar de overige eisen pas haalde na het aanbrengen van een of meer bedekkingen op het oppervlak. Men kwam uit op 100 micron nikkel en daarbovenop nog eens 50 micron chroom. Het niet corrosiebestendige staal is goed voor de mechanische eisen, het nikkel biedt de gewenste bescherming tegen corrossie en het chroom levert de benodigde hardheid, de loopeigenschappen en de gladheid. De zuigerstangen werden gesmeed in Duitsland

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 17