Eindbewerking van een zuigerstang op de bandschuurmachine. Proefstaven met verschillende oppervlaktebedekkingen, opgesteld bij de werkhaven Schelphoek chroomlaag laat men in de regel zitten. Doel is bij dit alles, te voorkomen dat vanuit doorgaande poriën corrosie van de zuigerstangen zou ontstaan. Na het aanbrengen van de nikkel- en chroomlaag wordt het oppervlak nog eens bewerkt met de bandschuurmachine. Omdat hier sterke lokale verhitting optreedt is deze bewerking tegelijk een controle op de hechting van de bedekkende lagen. Geven we tenslotte nog een kort overzicht van de procesvoering bij het vernikkelen en verchromen. Ter voorbereiding wordt de stang van goede centers voorzien en geslepen, om eventueel nog vormcorrecties te kunnen aanbrengen en te zorgen voor de juiste oppervlakteruwheid en diameter. Op regelmati ge afstanden wordt de diameter bepaald. Nu worden op de uiteinden van de stang stroom- aansluitingen aangebracht voor het elektroly- tisch proces. De niet te vernikkelen en te verchromen gedeelten worden zorgvuldig afgeplakt. De stang wordt vervolgens chemisch en elektrolytisch ontvet, gespoeld met water, gebeitst en weer gespoeld, en dan overgebracht naar het nikkelbad. Het is nodig gebleken de stang ook tijdens het overbrengen nat te houden. Het vernikkelen zelf geschiedt in horizontale positie in een elektrochemisch bad. De stang is daarbij kathode. Hij wordt gelijkmatig om zijn as gedraaid, zodat elk punt op zijn beurt even ver verwijderd is van de aan weerszijden opgestelde anodeschermen, die bestaan uit nikkel. Hierdoor wordt een zeer gelijkmatige laag verkregen. Zodra de stang uit het nikkelbad komt, vindt een globale inspectie plaats. Ongerechtigheden aan de oppervlakte of het voorkomen van poriën vallen daarbij doorgaans meteen op. Hierna wordt de nikkellaag ge schuurd om hem op de juiste ruwheid te krijgen. De controle vindt zoals gezegd plaats door meting van de diameter. In een enkel geval blijkt het vanwege het te grote aantal poriën nodig de hele nikkellaag te verwijderen. Naast inspectie met het blote oog over de gehele stang wordt nu ook geïnspecteerd met de loupe, op vooraf gespecificeerde plaatsen van 15x15 cm. Eventuele poriën worden gerepareerd. Als voorbereiding op het verchro men wordt de stang opnieuw gespoeld en elektrolytisch ontvet. Het verchromen geschiedt in een verticale tank. De anode wordt nu gevormd door een kooi van zware koperstaven rondom de stang. Na het verchromen wordt de stang gespoeld en globaal geïnspecteerd. Het oppervlak van een verchroomde stang vertoont nog weieens bobbeltjes, maar die verdwijnen bij de latere schuurbehandeling. Er blijven dan hoogstens kleine sporen van over, die als oppervlakte-im perfectie verder verwaarloosd kunnen worden, zolang ze geen grotere diameter hebben dan 2 mm of, als ze langwerpig zijn, afmetingen van 1,5 x 5 mm. Door slijpen of schuren wordt nu de vereiste ruwheid aan de stang gegeven. Ten slotte vindt nogmaals een zorgvuldige inspectie plaats en eventuele reparatie van doorlopende en niet-doorlopende poriën. Alle relevante gegevens worden op protocol gesteld. Cardanbalken De cardanbalken maken het de cilinder mogelijk zich scharnierend te bewegen ten opzichte van de pijlers. Daartoe is de cilinder scharnierend verbonden met de cardanbalk, en deze laatste scharniert weer op de hamerstukken. 475

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 19