beproefd. De werkelijkheid werd zo dicht mogelijk benaderd door een echte hydraulische installatie aan te sluiten en echte, zij het verkorte cilinders van tegendruk te voorzien. Daarmee kon het dynamisch schuifgedrag goed worden gesimuleerd. Veel fouten en verrassingen leverde de proef niet op. De leverancier had de apparatuur al eens eerder getest met een computer-simulatie. Er volgden nog klimaatbeproevingen, waarbij de installatie op temperatuur-, vocht- en zoutgevoeligheid werd onderzocht; daarna kon de serieproduktie beginnen. In januari 1984 werd de eerste eenheid inge bouwd in een verkeerskoker. Dit deel van het project kan worden afgesloten wanneer in september de eerste schuif met installatie met succes is beproefd en de inbouw in de kering op gang begint te komen. De leverantie is gereed met de oplevering van het laatste gedeelte, de Centrale Computer. Dit gebeurt vermoedelijk midden 1986. Communicatiemiddelen De 62 schuifinstallaties van de Oosterschelde- kering staan verspreid over een afstand van bijna 6 km. Voor een goede bedrijfsvoering van een zo uitgestrekte installatie is de communica tie van vitaal belang, met name bij storing en het plegen van onderhoud. Daarom zijn in het complex niet minder dan vijf verschillende communicatiesystemen aangelegd: een gewone telefooninstallatie, een batterijloze telefooninstallatie voor de middenspannings- stations, een geluidsinstallatie, een oproepin- stallatieen een installatie voor werk-spreek-ver- bindingen. De gewone huistelefoon is op het openbare net aangesloten en omvat in het Bedieningsgebouw een kleine huiscentrale, waaraan een aantal toestellen voor interne communicatie is verbonden. Naast de nodige toestellen in kantoorruimten en dergelijke worden er ook toestellen aangebracht in de elektro-technische ruimten, zoals de schakelruimte en de diesel centrales. Op de bedieningslessenaar in de Centrale Bedieningsruimte wordt een tafeltoe stel geplaatst en voorts komt in elk van de 62 elektro-containers in de verkeerskokers een wandtoestel. Voor het verrichten van schakelhandelingen in de middenspanningsinstallatie is een directe verbinding tussen alle locaties onderling van groot belang, ook en juist bij storingen. Hier is gekozen vooreen batterijloze telefooninstallatie, die zonder voedingsspanning werkt en dus ook functioneert bij onderbreking van de energie voorziening. De zeventien middenspanningssta- tions, de middenspanningsschakelruimten in het bedieningsgebouw en de bedieningslesse naar in de Centrale Bedieningsruimte worden op deze installatie aangesloten. Via de geluidsinstallatie worden algemene berichten en waarschuwingen omgeroepen. Ook kan ze dienen voor het oproepen van personen die zich in de containers of de verkeerskokers bevinden. Via deze installatie wordt tevens automatisch een waarschuwings signaal gegeven voor begonnen wordt met het Het transformator-comparti ment in de transformator-con tainer 489

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 33