bewegen van de schuiven. Er zijn vijf groepen: twee in de Roompot en één in elk van de beide andere sluitgaten en dan nog een in de elektro technische ruimten in het 'Ir J. W. Topshuis'. Deze groepen kunnen afzonderlijk en gezamen lijk worden ingeschakeld. De bedieningspost is opgesteld bij de telefonis te: maar het is ook mogelijk de bediening om te schakelen naar de lessenaar in de Centrale Bedieningsruimte. Bij elke schuif worden luidsprekers gemonteerd op de pijlers, in de verkeerskoker en in de containers. Aan de telefooninstallatie is een installatie verbonden voor de oproep van personen die een ontvanger bij zich dragen met een eigen toestelnummer. De drager van een ontvanger kan worden opgeroepen vanaf elk telefoontoe stel dat op de centrale is aangesloten. De opgeroepene hoort een oproepsignaal en kan op een willekeurig toestel een toestelnummer bellen dat hem automatisch verbindt met de oproeper. Voor het in bedrijf stellen, het inregelen, het onderhoud en het opsporen van storingen in de werktuigkundige en elektrische installaties moet communicatie mogelijk zijn tussen een groot aantal plaatsen in het complex. Daartoe zijn op alle plaatsen waar zich apparatuur bevindt speciale contactdozen aangebracht, waarop hoofd- of handtelemicrofoons kunnen worden aangesloten. De contactdozen zijn verdeeld in 66 groepen: alle dozen van één groep zijn met elkaar verbonden. Het aansluiten van twee telemicrofoons volstaat om een verbinding tot stand te brengen. Communicatie tussen de verschillende groepen is mogelijk door ze te schakelen op één van de vier verbindingslijnen. Energievoorziening De elektrische installatie is al uitvoerig beschre ven in Bericht 101 (augustus 1982), waarnaar hier kortheidshalve verwezen wordt. Een paar woorden nu nog over de energievoorziening. Als de bouw van de Oosterscheldekering achter de rug is, zal de energie voor de kering in rust worden betrokken van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, via het eiland Schouwen. In het 'Ir. J. W. Topshuis' is een ruimte voor de aansluiting gereserveerd. De aansluiting kan pas tot stand worden gebracht wanneer de kering in de sluitgaten Hammen en Schaar gereed is. Maar ook daarvoor al is er energie nodig. Voor het sluitgat Schaar kan de benodigde energie worden betrokken van een reeds aanwezige dieselcentrale op Neeltje Jans. Voor de Hammen heeft de P.Z.E.M. opdracht gekregen een tijdelijke aansluiting te realiseren nabij de damaanzet Schouwen. De energie wordt gebruikt voor kranen en andere werktui gen die betrokken zijn bij de voltooiing van de kering, maar ook voor de definitieve installaties die zich in de verkeerskokers bevinden. De apparatuur die daar staat opgesteld is zeer gevoelig en mag niet langdurig zonder spanning blijven. De tijdelijke dieselcentrale op Neeltje Jans zal uiteindelijk worden ontmanteld. De diesel-elek trische aggregaten zullen worden gebruikt bij de opbouw van de definitieve krachtcentrale voor operationele situaties, die wordt onderge bracht in het bedieningsgebouw, het 'Ir. J. W. Topshuis'. Een en ander verloopt in fasen. Een begin werd al gemaakt met het reviseren van aggregaten. 490

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 34