Bij de afronding van de tweede fase is besloten het handboek voor het informatiesysteem op een beeldscherm te laten verschijnen. Ook zal worden overgegaan tot operationele simulatie van de waterstanden op de Oosterschelde, hetgeen betekent dat op basis van een voor spelde waterstand en een voorgenomen sluitwijze in een tijdsbestek van enkele minuten het verloop van de waterstand op de Ooster schelde kan worden berekend. Wat de training betreft viel de keuze op een geïntegreerde trainingsfaciliteit, gezien de aard en de geringe frequentie van de door de bemanning uit te voeren taken. Om een zo goed mogelijke opzette maken voor de basisregels voor het gebruik van de kering zijn de volgende gegevens gehanteerd. Gedeeltelijke sluitingen - zogenaamde 'reduc- tor-sluitingen' - zijn in het algemeen mogelijk, doch er gelden enige beperkingen ten aanzien van bepaalde extreme situaties. Bij het mani puleren met de schuiven kan de keuze zo worden bepaald, dat daar geen belangrijke beperkingen voor het gebruik van de kering uit zullen voortvloeien. Ten aanzien van de gevolgen van de mogelijke waterstandsverlopen voor de veiligheid van het achterliggende gebied, zijn op basis van de op dat moment bekende inzichten veronderstel lingen gehanteerd over de faalkansen van Oosterscheldedijken als gevolg van belastingen veroorzaakt door stagnante peilen bij verschil lende niveaus op de Oosterschelde. Omdat de beste inzichten toch nog een zeer onzeker karakter dragen, is rondom die veronderstellin gen een ruime band van mogelijkheden meegenomen. Aan een nadere uitwerking van de bezwijkmechanismen en een inventarisatie van maatgevende locaties langs de Oosterschel de wordt gewerkt door de groep PROVO. Met het oog op de gevolgen voor het milieu en de visserij bestaat een voorkeur voor een zo kort mogelijke duur van een stagnante water stand en een zo laag mogelijke frequentie van het gebruik van de kering. Op basis van deze nadere gegevens en de resultaten van de bewerkingen daarvan zijn enige concept-basisregels geformuleerd. Een 'reductor-sluiting' of een sluiting met een vast streefpeil op de Oosterschelde wordt uitgevoerd indien de voorspelde stormvloed naar verwachting een waterstand aan de buitenzijde van de kering zal veroorzaken boven het nog af te spreken sluitpleil. Een sluiting met wisselende streefpeilen op het Oosterscheldebekken zal worden uitgevoerd als er een stormvloed wordt verwacht met meer dan één opeenvolgende hoogwaterstand, bij een zogenoemde twee- of drietopsstorm, of als zo'n storm onverwachts optreedt, waarbij het nog af te spreken sluitpeil naar verwachting zal worden overschreden, of de kans daarop groot is. Daarnaast blijft een automatisch noodsluitsys- teem noodzakelijk, dat in werking treedt als een combinatie van waterstanden op de Noordzee en het Oosterscheldebekken bepaalde nader in te vullen criteria overschrijdt. Gezien het marginale voordeel van de 'reduc tor-sluiting' ten opzichte van een sluiting met wisselende streefpeilen op de Oosterschelde, is besloten 'reductor-sluitingen' voorlopig niet te bestuderen. De huidige inzichten in de gevolgen van bepaalde waterstandsverlopen op de Oosterschelde zijn daarvoor te gebrekkig; anderzijds blijven er onzekerheden met betrekking tot de waterstandsvoorspellingen op langere termijn. Wel zal bij de opzet van de beslissystemen rekening worden gehouden met de eventuele toekomstige wenselijkheid van 'reductor-sluitingen'. De derde fase van het onderzoeksproject is afgerond met de oplevering van de functionele specificaties van het beslissysteem, inclusief de inrichting van de beslisruimte in het bedienings gebouw. Ook zal voor het eind van 1984 een aanzet worden gegeven voor de organisatie en de opleiding van personeel. Vanaf eind 1984 tot 1 oktober 1986, de datum van het gereedkomen van de stormvloedkering, resteert vervolgens de tijd om de systemen te realiseren, te testen en het personeel vertrouwd te maken met de werking ervan. 526

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 10