en stroomrichting. De apparatuur is toegankelijk voor de simultane meetwaarden van twee sensoren die op verschillende hoogte in de verticaal zijn gehangen. De meetwaarden worden ingewonnen door een calculator die de gegevens beoordeelt en gemiddelden bepaalt. De minuut-gemiddelden worden naar het Verwerkingscentrum van de Meet- en Studieaf deling Zierikzee getelemetreerd. In dat centrum vindt de kwaliteitsbewaking plaats, dus controle op de werking van de sensoren voor wat betreft de betrouwbaarheid van de ingewon nen gegevens. De meetwaarden kunnen dan via het snelpeil- systeem aan gebruikers gepresenteerd worden. De werkschepen 'Cardium', 'Jan Heijmans' en ook andere zijn in het bezit van een snelpeil, waarmee gegevens zoals stroomsnelheid, stroomrichting, windsnelheid en waterstand van een locatie naar keuze kunnen worden ontvangen. Tussen het inwinnen en het presenteren van de meetwaarden verlopen ongeveer twee minuten. De Pump Filter Sampler bestaat uit een filter geplaatst op een roestvrijstalen tafel, en een centrifugaalpompje met de bijbehorende slangen. Het uiteinde van de zuigslang is doorgaans bevestigd aan de drager van een stroommeetinstrument. De zandconcentratie en de stroomsnelheid kunnen zodoende op dezelfde plaats worden bepaald. De waterpomp pompt een water-sediment- mengsel op met een snelheid van 0,80-1,40 m/s en perst dit door het filter, dat bestaat uit twee goed op elkaar passende deksels met daar tussen een nylonfilterdoekje met een maaswijdte van 50 micron. Voor een represen tatief monster moet minimaal 50 liter worden doorgepompt. Dit wordt gemeten met een elektronische litermeter en de tijd van doorstro ming wordt eveneens gemeten. In het laboratorium wordt, door droging en weging van het op het filterdoekje achtergeble ven materiaal, de hoeveelheid sediment behorend bij een bepaalde doorstroomhoeveel- heid bepaald. De voordelen van deze meetme thode zijn dat het apparaat na enige training door iedereen kan worden bediend en dat van het sediment een korrelverdelingsdiagram kan worden opgesteld. Nadeel is echter dat het apparaat slechts zeer globale actuele gegevens levert en dat het moeilijk is, er in weer en wind mee te werken. De Akoestische Zandtransportmeter (zie ook Bericht 108, mei 1984) bestaat uit een drager, een opnemer en een verwerkingskast. Aan de verwerkingskast is voor opslag van de gegevens een speciaal hiervoorontworpen computer-con figuratie gekoppeld. Het principe berust op het Akoestische zandtransport meter Apparaat voor zijdelingse sonarverkenning 537

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 21