meten van de verstrooiing en demping van ultrasone energie door in het water aanwezige deeltjes. Naast de zandconcentratie meet dit apparaat de stroomsnelheid en -richting en de hoogte van de waterkolom boven de opnemer. Ook kan het transport direct worden afgelezen, zijnde het produkt van stroomsnelheid en concentratie. Het apparaat is ontworpen voor het meten van sediment met een korreldiameter liggend tussen de 80 en 210 micron. Bij andere korreldiameters zal het apparaat bijgesteld moeten worden met behulp van een ijkgrafiek die het verband tussen concentratie en verstrooiings- en dempingsenergie aangeeft. Het voordeel dat de Akoestische Zandtransport- meter biedt ligt daarin dat hij snel exacte actuele gegevens levert en dat men ermee werkt in een meethut. Men verkrijgt er echter geen korrelverdelingsdiagram mee en er is goed geschoold personeel nodig voor de bediening. Voor de ijking van de Akoestische Zandtransportmeter is per meting minimaal 1 PFS-monster nodig. De Zijdelingse Sonar is sinds 1980 in gebruik in de Oosterschelde voor het uitvoeren van inspecties. Ook bij het 'Carjan'-bedrijf speelde deze apparatuur een belangrijke rol gedurende de verschillende handelingen met de matten. Voorafgaande aan het leggen van een mat werden er sonarplaatjes gemaakt en op grond daarvan werden beslissingen genomen over eventuele extra opschoonslagen. De Zijdelingse Sonar bestaat uit een registratie apparaat met een aan een kabel gesleepte vis waarin zich twee zenders bevinden die zijwaarts gericht staan, en een zender waarmee de positie van de vis ten opzichte van de bodem wordt bepaald. Deze zijwaarts gerichte zenders zenden een geluidsimpuls uit; het gereflecteer de geluid wordt van de bodem terugontvangen. De geluidsimpulsen worden met regelmatige tijdsintervallen uitgezonden en de van de beluide strook terug ontvangen echo's worden zodanig verwerkt dat het registratie-apparaat de bodem op schaal registreert. Het verkregen beeld is afhankelijk van de frequentie waarmee wordt gewerkt, de horizon tale openingshoek van de zender en de puls lengte van het uitgezonden signaal. De voor de operationele begeleiding gebruikte Zijdelingse Sonar maakte gebruik van de frequenties 100 en 500 Khz. Verwerking We kunnen al naar gelang de gegevens verder zijn uitgewerkt, drie soorten gegevens onder scheiden; actuele, primaire en secundaire. Fig. 8. Voorlopig overzicht van gemeten stroomsnelheden en -richtingen, met de posities van de meetapparatuur De actuele gegevens werden zoals eerder gezegd verstrekt door de meetcoördinator. Die legde zijn waarnemingen tevens vast in een verslag. Vooral bij metingen in de nabijheid van damaanzetten waar een complex stroom beeld aanwezig is, zijn de gegevens bijzonder waardevol voor de verdere verwerking. De actuele gegevens worden verwerkt tot primaire, door ze te controleren op betrouwbaar heid en ze presentabel te maken, dat wil zeggen door ze samen met de voorspelling in 539

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 23