Klei als funderingslaag van een betonblokkenglooiing Ter verdediging van het buitenbeloop van zeedijken worden vaak betonblokken toege past, op een funderingslaag van klei of mijn- steen, fosforslakken of grind. De sterkte van de bekleding wordt bepaald door de dikte of het gewicht van de betonblokken en de doorlatend- heid van de funderingslaag eronder. De waterstand in deze funderingslaag kan de golfbeweging aan de buitenzijde van de bekleding niet volledig volgen. Bij neergaande golfbeweging is de waterstand onder de bekleding hoger dan aan de buitenkant, met als gevolg dat er waterdruk ontstaat tegen de onderkant van de betonblokken. Wordt die waterdruk hoger dan het gewicht van de betonblokken, dan zal de bekleding bezwijken. Hebben we te maken met een funderingslaag die doorlatender is dan de betonblokken, dan is het gemiddelde waterniveau in de funderings laag na een aantal golven hoger dan de gemiddelde buitenwaterstand. Dit is nadelig voor de sterkte van de bekleding. Een funderingslaag van klei heeft een geringe doorlatendheid, dus dan treedt dit effect niet op. Bovendien kan bij klei nauwelijks water toestromen als het blok neigingen vertoont om zich te verheffen. Door onderdruk wordt het blok op zijn plaats gehouden. Dit betekent dat bij een funderingslaag van klei dunnere betonblokken kunnen worden gebruikt dan bij een funderingslaag van bijvoorbeeld mijnsteen en grind; een reductie van de dikte is mogelijk met zelfs 50%. Onderzoek in de Deltagoot van het Waterloopkundig Laboratorium heeft dit uitgewezen. Naast dit voordeel heeft klei ook nadelen: het materiaal is niet makkelijk beschikbaar en het vereist extra aandacht bij de uitvoering. De klei moet namelijk goed worden verdicht en vlak worden afgewerkt. Holle ruimte onder de betonblokken kan de sterkte nadelig beïnvloe den. De laatste tijd is veel aandacht besteed aan betonblokken op een funderingslaag van klei, in verband met de aanleg van de Oester- en de Philipsdam. KOPERSLAKBLOKKEN DIK 0.20 BETONBLOKKEN 0.50x0.50x0.25 DOORGROEISTENEN 0.60x0.40x0.20 546

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 30