Fig 1,2. Overzicht (linksbo ven) en doorsnede (rechtsbo ven) van de bodemverdediging aan de Krammerzijde De vacuüminstallatie bestaat uit drie vacuüm- waterpompen van 45 kW, een watervoorraad tank, een tank met een waterslot en een tank met waterafscheider; het geheel is door een hoofdleiding verbonden met de zes hevelkokers (figuur 4). De pompen worden gestart bij gelijk water en afgaand tij op het Krammer. Ze lopen drukloos aan via de open afsluiters A en B op de tank met het waterslot. De pompen stoppen wanneer in de hoofdleiding bij de pompen een druk van 0,6 atmosfeer is bereikt. De pompen worden achtereenvolgens gestart en gestopt. Hoeveel hevelkokers er in bedrijf worden gesteld is ter keuze van de beheerder. Moeten alle zes hevelkokers door de drie pompen worden leeggezogen, dan bedraagt de looptijd ongeveer 24 min. Het drukverloop dat dan optreedt in de installatie is weergegeven in figuur 5. De overdrukinstallatie bestaat uit een hoge-druk- ventilator van 5,5 kW; hiermee wordt de hevelkroon bij waterstanden hoger dan N.A.P. 2,5 m onder druk gebracht. Men voorkomt daarmee, dat er bij zeer hoge waterstanden op het Krammer een stroming ontstaat naar het Grevelingenmeer. Deze installatie, die automa tisch in werking treedt, vormt dus de waterkering tussen het Grevelingenmeer en het Krammer. De kerende hoogte van de overdruk- installatie bedraagt bij een normale waterstand op het Grevelingenmeer N.A.P. - 0,20 m, maximaal N.A.P. 5,35 m. We beschrijven vervolgens de beluchtingsinstal latie. Op de kroon van elk van dezes hevelkokers zijn twee beluchtingskleppen aangehecht. Deze kleppen worden gesloten zowel bij het vacuüm- trekken als bij het onder druk zetten van de hevel; ze worden na een onderdruksituatie geopend om lucht toe te laten tot de hevel, en na een overdruksituatie om de hevel weer te ontluchten. Het beluchten gebeurt automatisch op grond van drie onafhankelijke commando's. De hevelkokers worden belucht wanneer het niveauverschiltussen Krammeren Grevelingen meer bij opkomend water in het Krammer kleiner wordt dan 0,10 m. De signalen zijn afkomstig uit borrelbuiswaarnemingen en worden bewaakt op ingestelde minima en maxima. Bovendien wordt de pneumatische hoofddruk, die de kleppen gesloten houdt, uitgeschakeld wanneer het niveauverschil tussen Krammer en Grevelingenmeer 0 m bedraagt, dan wel - 0,05 m is geworden. Bij het uitvallen van de elektrische stroom of het wegvallen van de pneumatische druk worden alle afsluiters automatisch geopend. Het beluchten van de hevelkokers verloopt zeer dynamisch, en wanneer het te snel gebeurt kan men grote klappen tegen de kokerplafonds verwachten door slingering van het water. Daarom zijn voorzieningen aangebracht om te snelle beluchting te voorkomen. Het beluchten duurt daardoor globaal vijf minuten. De pneumatische installatie bestaat uit een compressor, die via een leidingenstelsel verbonden is met de pneumatisch bediende afsluiters van de installatie, en met de borrel buizen voor de waterstandsmetingen. In rusttoestand van de hevel is dit systeem drukloos. Daar de hevelinstallatie in principe onbemand is, geschiedt de besturing volautomatisch. Dit houdt in, dat zowel het aanslaan als het afslaan van de hevel met behulp van een computer in 552

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 36