ABSOLUUT VACUUM 0 alm. Fig. 5. Druk als functie van de tijd bij het evacueren van de zes hevels gang wordt gezet en ook bewaakt. Een aantal meldingen, omtrent storingen, en het starten van de overdrukventilator bijvoorbeeld, wordt via een telefoonlijn overgeseind naar een permanent bemande post, momenteel naar de Kreekraksluizen. Vanaf 1987, wanneer de Krammersluizen in de Philipsdam operationeel zijn geworden, zullen de meldingen daar binnenkomen. Daarnaast worden door de centrale verwer- kings- en presentatie-eenheid gegevens omtrent het spuirapport vastgelegd op een magneetband, en eventueel afgedrukt. Het gaat hier onder andere om de tijdstippen van aan- en afslaan, de gespuide hoeveelheden water en zout per spuiperiode, en de gemiddelde zoutgehalten. oktober 1983 en januari 1984 gedurende enkele weken beproefd. Het gehele systeem was immers op modelschaal beproefd en ontwor pen, zodat er behoefte bestond aan een aantal metingen aan de hevel zelf. Tevens werden de resultaten gebruikt om de gehele installatie af te stellen. Deze proefperioden zijn naar tevre denheid afgerond; uit debietmetingen blijkt, dat de hevelcapaciteit gemiddeld over een etmaal 85 m3/s bedraagt in de huidige situatie met de open Oosterschelde. Na het gereedko men van de stormvloedkering bedraagt de over een etmaal gemiddelde capaciteit 70 m3/s. Voor de komende winterperioden tot 1987 is een meetprogramma opgesteld om na te gaan wat de effecten zijn van het hevelgebruik voor het Grevelingenmeer en het gebied Krammer- Zijpe. Een van de argumenten om de hevel te bouwen is het tegengaan van te lage zoutge halten in dit deel van de Oosterschelde tijdens de sluiting van de compartimenteringsdammen. Door uitvoering van het meetprogramma kan een zo effectief mogelijk gebruik van de hevel in deze sluitingsfase worden voorbereid. De hevelinstallatie is na zijn voltooiing tussen 554

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 38