voor moet worden gereserveerd. Deze functies zijn dan ook in alle alternatieven ondergebracht. Het gaat in de eerste plaats om de primaire waterkerende of waterdoorlatende functie van de stormvloedkering en de daarmee samenhan gende functies ten behoeve van bediening, beheer en onderhoud. Deze functies zijn geconcentreerd in het damlichaam, het bedieningsgebouw, de Roompotsluis en de binnenhaven Noordland met het aangrenzende gebied aan de noordkant; in enkele andere havens zullen, althans voorlopig, steendepots aanwezig zijn. Het aan de Oosterschelde grenzende gedeelte van het werkeiland Roggenplaat is aangewezen voor de opslag van eventueel overtollig materiaal; daar is ook nog ruimte gereserveerd voor eventuele overige waterstaatkundige functies. De tweede in alle alternatieven opgenomen functie is de verkeersfunctie van het damli chaam. Dan volgen nog de stationering van één of meer reddingboten in de buitenhaven Neeltje Jans, douanefaciliteiten bij de Room potsluis en strandrecreatie aan de Noordzeezij de. Een vast punt is verder een horecavestiging, waarvoor de centraal gelegen en goed ontsloten locatie direct ten noorden van de Betonhaven het meest geschikt wordt geacht. In het noordwestelijke gedeelte van de Room pothaven wordt ruimte gereserveerd voor een jachthaven met passantenplaatsen, met aansluitend een droog terreingedeelte voor bijbehorende voorzieningen, en er komt een trailerhelling in de buitenhaven Noordland. Ook noemen alle plannen een voorlichtings- en expositieruimte in het 'Ir. J. W. Topshuis' met een dagcapaciteit van 3000 a 4000 bezoekers. 559

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 43