toevoeging van een bedrijfsterrein voor de visserij en van een inrichting voor oesterbroed en -kweek op het terrein tussen de bouwput Schaar en de Betonhaven. Het gaat hier om de intensieve teelt van oesters onder geconditio neerde omstandigheden. Verder is een centrum voor maricultures - tevens proefstation en praktijkschool - gedacht in en bij de tegenwoor dige filtermattenfabriek. De kweek van zalmachtigen en de hangende- oestercultures en de paling- en kreeftenvisserij worden in dit alternatief maximaal tot ontwik keling gebracht. Een mogelijkheid voor de overslag van vis is aangegeven in de buitenha ven Noordland; maar ook de buitenhaven Neeltje Jans komt hiervoor in aanmerking. De situering van mogelijkheden voor sportvis- serij en duiksport dient op de visserijfuncties te worden afgestemd. Fig. 5. Het dagrecreatie-alter natief Fig. 6. De samenhang tussen de alternatieven Natuurbouwmaatregelen in de duintjes zijn in dit alternatief niet opgenomen. Het presentatie- en innovatie-alternatief wordt gekenmerkt door functies op het gebied van de presentatie van ontwikkelingen in wetenschap en bedrijfsleven, die gericht zijn op of verband houden met het mariene milieu. Hierin past het tot stand brengen van een centrum voor maricultures in de kelders van de mattenfabriek. Verder zijn mogelijkheden voorzien voor voorlichting op het gebied van energiewinning en offshore-werkzaamheden. Deze functies zijn gegroepeerd rond het noordelijke gedeelte van de Roompothaven. Een inrichting voor oesterbroed en -kweek is ook een innoverende activiteit, en daarom lijkt ook deze functie geschikt om aan het geïnteres seerde publiek te worden gepresenteerd. Situering in de nabijheid van de andere genoemde activiteiten ligt dan voor de hand. Natuurbouw in de duintjes sluit eveneens aan bij hetthema waarop dit alternatief is gebaseerd. Verder zijn in dit alternatief uiteraard opgeno men de eerder genoemde functies die in alle alternatieven moeten worden ondergebracht, en enkele niet-structurerende functies uit het minimumalternatief. In het integratie-alternatief is de ruimte op het werkeiland vrijwel geheel met verschillende typen functies ingevuld. Er is gestreefd naar een zo harmonieus mogelijk geheel. De strandrecreatie aan de Noordzeezijde is in vergelijking met de voorgaande alternatieven wat verder uitgebreid. Dit gaat evenwel ten koste van de natuurbouwmogelijkheden in de duintjes. Op het grote centrale terrein langs de Betonha ven is een waterstaatsspeelpark geprojecteerd, gebaseerd op het thema water en waterstaat. 561

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 45