Samenvattingen De voortgang van het project BARCON De werkgroep BARCON, die onder meer een nota 'Beheer Stormvloedkering' voorbereidt, telt een aantal subgroepen die zich met specifieke onderdelen bezighouden van het ten aanzien van de Oosterscheldekering te voeren beleid; bij voorbeeld de organisatie van de bedieningen de training van vaklieden hiervoor, veiligheidsaspecten, milieu en visserij, en zo meer. Het werk van deze subgroepen wordt in het artikel toegelicht, en de organisatiestructuur besproken. Tevens wordt ingegaan op de studies in het belang van het operationele beheer, en dan vooral naar de wijze waarop een beslissing tot sluiting van de kering tot stand dient te komen. Hydro- en Meteo-begeleiding bij het leggen van de funderingsmatten De weersomstandigheden bepalen voor een groot deel of voor de bouw van de Oosterschel dekering geplande operaties kunnen doorgaan. Het Hydro-Meteo-Centrum geeft daarom drie keer per dag een verwachting uit van de waterloopkundige toestand, geldig voor het operatiegebied. Zulke voorspellingen kunnen alleen precies zijn zolang de omstandigheden in de sluitgaten ongeveer gelijk blijven. Tijdens het leggen van de funderingsmatten was dat nog zo. Een concreet geval wordt besproken waarin het leggen van een bovenmat tot drie keer toe moest worden uitgesteld. Belangrijk bij het nemen van beslissingen op het laatste moment is de rol van de stroommeetcoördinator aan boord van de 'Cardium'. Operationele waterloopkundige begeleiding bij het leggen van funderingsmatten De funderingsmatten voor de Oosterscheldeke ring zijn gelegd door het werkschip 'Cardium'. Een aantal van de handelingen die moesten worden verricht, zijn stroomgevoelig, zodat over stroomsnelheid en stroomrichting betrouwbare gegevens nodig waren. Hiervoor moest de waterloopkundige afdeling te Zierikzee voornamelijk zorgen. Zij heeft dat slechts kunnen doen door assistentie in te roepen van collegiale diensten. Het artikel handelt vooral over de meetappara tuur die is gebruikt om gegevens over de stroom, het zandtransport en de toestand van de al gelegde matten in te zamelen; daaronder waren een Pump Filter Sampler, een akoestische zandtransportmeter en een Zijwaartse Sonar. Zandconcentratievoorspellingen Bij de bouw van de Oosterscheldekering kan tussen de matten en tussen mat en pijler maar een klein laagje zand worden getolereerd. Het is dus van belang, te kunnen voorspellen hoeveel zand zich nog zal afzetten na de laatste opschoonbeurt. Hiertoe is een computermodel ontwikkeld dat de zandconcentraties op elk willekeurig tijdstip en op elke plaats in de as van de stormvloedke ring voorspelt, als de stroom- en de waterstands voorspelling bekend is. De wiskundige beschrijving van de mechanis men waar het hier om gaat, is echter gebrekkig. Slechts door uitgebreide ijking van het model is het gelukt de onzekerheidsfactor tot een aanvaardbaar niveau te reduceren. Daartoe 567

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 51