moest een uitgebreid meetprogramma worden uitgevoerd, waarbij onder meerfoto-verkenning werd gebruikt voor het vastleggen van zoge naamde sedimentbanen. Klei als funderingslaag van een betonblokken- glooiing Het heeft bepaalde voordelen om onder de betonblokkenglooiing van een waterkering een kleilaag aan te brengen: bij gebruik van de juiste kleisoort en een goede verwerking en verdichting neemt de stabiliteit van de verdedi ging toe in vergelijking met andere materialen. Omdat men kleilagen toepast onder de beton- blokkenglooiingen van de Oester- en de Philipsdam, is er de laatste tijd veel onderzoek gedaan naar deze constructie. Ten aanzien van de erosiegevoeligheid ervan bestaan nog onzekerheden, en op dit punt zal het onderzoek worden voortgezet. De hevel in de Grevelingendam De Flakkeese Spuisluis, een hevelconstructie in de Grevelingendam die water van de Grevelin- gen op het Krammer moet brengen, is dit jaar gereed opgeleverd. Sommige details van de uitstroomconstructie werden ten opzichte van het oorspronkelijke ontwerp gewijzigd. In dit artikel wordt de constructie besproken die is ontworpen om de hevel automatisch te laten aan- en afslaan. Een overdrukinstallatie zorgt ervoor dat er bij hoge waterstanden op het Krammer een waterscheiding tussen beide wateren behouden blijft. Er zijn tussen oktober 1983 en januari 1984 proeven gedaan met de nieuwe sluis, en voor de komende winterperioden is een meetpro gramma opgesteld dat de effecten van de hevel moet nagaan op de waterhuishouding achterin de Oosterschelde. wacht, een visserij-alternatief, een alternatief voor presentatie en innovatie, een dagrecrea tie-alternatief en een integratie-alternatief, waarin alle denkbare ontwikkelingen op evenwichtige wijze zijn vertegenwoordigd. De Stuurgroep Oosterschelde heeft inmiddels gekozen voor het integratie-alternatief. langs de Rijkszeehaven 'Het Nieuwe Diep' te Den Helder In de jaren '50 en '60 is al een deel van de waterkeringen langs de Rijkszeehaven 'Het Nieuwe Diep' verzwaard en verhoogd. De tweede fase van deze werken begon in 1973 met de vervanging van de Zeedoksluis. Daarna kwamen er aanpalende dijkgedeelten aan de beurt, en tenslotte, in 1978, het laatste gedeelte van deze waterkering. Omdat er landinwaarts weinig gelegenheid was het dijklichaam uit de breiden, heeft men hier en daar gebruik moeten maken van damwand of een L-muur om het benedentalud op te vangen. De toekomstige inrichting van het werkeiland Neeltje Jans Na de voltooiing van de Oosterscheldekering kan het werkeiland Neeltje Jans behalve waterbouwkundige ook andere functies gaan vervullen. Ingevolge het Beleidsplan voor de Oosterschelde 1982 is een onderzoek ingesteld naar de mogelijke functies van het gebied. Men onderscheidt functies ten aanzien van de waterbouw, de dienstverlening, natuur, visserij en recreatie, voorlichting en presentatie. Er zijn vijf alternatieve functie-combinaties geformuleerd, die op Neeltje Jans gerealiseerd zouden kunnen worden: een minimum-alterna tief waarbij de ontwikkelingen worden afge- 568

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 52