Vorderingen in de periode 1 januari - 1 juli 1984 Philipsdam De fabricage van de schuiven en bewegingswerken voor de in-, uit- en doorlaatwerken ligt op schema. De twaalf onder- houdsschuiven zijn gedeelte lijk gelast, terwijl de aanmaak van de hoofdschuiven ter hand is genomen. Van de vijf te fabriceren roldeuren voor de duwvaartsluizen zijn er twee samengesteld, terwijl de onderdelen voor de overige drie zijn voorbewerkt. Ook de fabricage van de bewegings werken voor de roldeuren verloopt volgens de planning. De aanleg van de kabels voor de algemene elektrische installatie op het sluizencom- plex is gevorderd tot de helft. De binnenverlichting van de gebouwen op het complex is nagenoeg geheel aangelegd. Met de aanleg van de hoog spanningsinstallatie is een begin gemaakt. In juni werd begonnen met de fabricage van drie pompeenhe- den voor het duwvaartsluizen- gemaal. In diezelfde maand ving het verdiepen van de westelijke voorhaven van de duwvaartsluizen aan. Sedert juli wordt er gewerkt aan de constructie van bovenloopkra nen voor in de verschillende gebouwen op het sluizencom- plex. Oesterdam In april is besloten het Tholen se Gat te sluiten met zand, in plaats van met steen. Aan de zuidzijde van het werkeiland is men in juni begonnen met de aanleg van een ruim 4 km lang dijkvak, genaamd Speelmansplaten I. Het overgrote deel wordt aangelegd als tijdelijk voorbe lastingsprofiel; het is laag, heeft flauwe hellingen en dient om verstoring van de ondergrond te voorkomen. Het benodigde zand wordt gewonnen nabij het Tholense Gat. In juni werd het betonwerkbe stek van de Bergse-Diepsluis gegund. Het omvat de bema ling van de bouwput, het betonwerk van de sluis, het bedieningsgebouw en de onderbouw van de brug. Bathse Spuikanaal Vanaf maart wordt door een cutterzuiger specie uit het Spuikanaal gezogen. De vrijkomende specie wordt geborgen in een aantal locaties: een geul in de Westerschelde genaamd Appelzak, een voormalige zandwinput in het Markiezaat nabij de Kreekraksluizen, het terrrein tussen de Molenplaat en de westelijke Markiezaats- kade, en tenslotte het gebied in het Markiezaat dat inmiddels is omkaad. Van de spoorbrug over het Spuikanaal zijn inmiddels vier van de vijf brugdelen op hun plaats geschoven. Het laatste brugdeel volgt begin septem ber. Oosterscheldekering Alle grindwiepenmatten in de Schaar en de Roompot zijn thans gelegd; in de Schaar doorde werkschepencombina tie 'Macoma'-'Dos l'-'Sepia', in de Roompot door de combina tie 'Jan Heymans'-'Sepia'. Tijdens de werkzaamheden met de pijlers zijn tussentijds hijsdraden vernieuwd en werden reparatiewerkzaamhe den aan de lagers van het hijssysteem van de 'Ostrea' uitgevoerd. De uitvoering van de damaan- zetten verloopt voorspoedig. De damaanzet Schouwen kwam gereed. De laatste damaanzet waaraan nog begonnen moest worden, die op Noordland, is nu ook in uitvoering genomen. Deze damaanzet is langer geworden dan de andere, doordat besloten is een der randpijlers in de Roompot achterwege te laten. De hoeveelheid onderhouds- baggerwerk neemt af nu het pijlerbedrijf en het mattenleg- bedrijf gereedkomen. Tegelij kertijd is er meer onderhouds- baggerwerk in de havens van het drempelmaterieel. Na een relatief korte aanloop is de drempelbouw in de Hammen op gang gekomen. De gekozen werkmethode blijkt te voldoen. Er werd veel aandacht geschonken aan het schoonmaken van de naad tussen de bovenmat en het losgestorte filter. Daarnaast bleek het afwerken van de kern veel ingewikkeld stort- werk mee te brengen. Op alle locaties werd echter aan de nauwkeurigheidseisen vol daan. Begin mei is het stortbe- drijf overgeplaatst naar de Schaar. De werkmethode werd niet ingrijpend gewijzigd. Eind april is de toplaagstorter operationeel geworden. Dit is een speciale kraan, gemon teerd op een ponton. De aanloop van dit bedrijf ging gepaard met een voortdurende optimalisering van de werkme thode. De resultaten zijn bevredigend. Het 'Ir. J. W. Topshuis' is bijna gereed; met de inrichting van de dieselcentrale en de bedieningsruimte wordt een begin gemaakt. De bouw van de dorpelbalken gaat volgens plan. Zeventien balken zijn gereed, en van twintig andere zijn de rompen klaar. Het produktieterrein in Kats wordt uitgebreid, in verband 571

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 55