Exterieur en interieur van het 'Ir. J. W. Topshuis' metdebouwvan bovenbalken. 21 verkeerskokers en 42 hamerstukken zijn gereed. In september wordt de laatste pijler geplaatst. In de Hammen zijn alle hamerstukken en verkeerskokers geplaatst. In de Schaar zijn al zes verkeers kokers en zes hamerstukken geplaatst. Voor de Oosterscheldekering werd onderzoek verricht naar natuurrandvoorwaarden, belastingen, sterkte van de constructie-onderdelen, werkmethoden en de maatre gelen voor conditiebewaking. Met betrekking tot het bouw fasen-onderzoek kan worden gemeld dat alle getijmodellen operationeel zijn en werken naar tevredenheid. Er vindt een voortdurende toetsing plaats aan de natuurmetingen; ook is er een methode ontwik keld om met behulp van helicopters stroombeeldon- derzoek te doen in de sluitga ten. Het EXCO-model, dat golven voor en achter de kering voorspelt, wordt afgeregeld. Daarna kan het voor operatio nele voorspellingen worden gebruikt. Verschillende zandmodellen zijn afgeregeld. Wegens de geringe omvang van het zandprobleem zijn operationele voorspellingen niet meer nodig. Alle modelontwikkelingen met betrekking tot scheepsbewe- gingen zijn afgerond. Aan de projectgroep BARCON werd advies uitgebracht omtrent de aanpak van het onderzoek naar de sterkte van glooiings constructies langs de Ooster- scheldedijken bij geconcen treerde golfaanval. Uitgebreid onderzoek werd gedaan naar de invloed van gesloten schuiven op stroombeelden, en de consequenties daarvan voor de bodembescherming. De stabiliteit van breukstenen dammen in bepaalde bouwfa sen werd geverifieerd. Onder zoek is en wordt nog verricht naar de morfologische conse quenties van het plaatsen van de dorpelbalken, en het al dan niet sluiten van schuiven daarbij. Om na te gaan wat het effect was van de verdichting van steenlagen nabij de rand van de pijler, werd een onderzoek ingesteld. Om een norm te bepalen voor de verdichtings afstand ten opzichte van pijler en pijlerrand, werd een proef uitgevoerd met een trilplaat. Het resultaat was positief: noch aan de pijlervoet noch aan de grindzak en zijn beves tiging waren beschadigingen opgetreden. In juni is het definitieve projectplan gereedgekomen voor de conditiebewaking van de Oosterscheldekering. Begin 1984 zijn proeven uitgevoerd met betrekking tot de analyse van de filtersterkte langs de meetstangen die door de pijlervloer in de grond zullen worden gedrukt. Uit de evaluatie van de proefresulta- ten blijkt dat de filterwerking van de funderingsmat blijvend kan worden gewaarborgd, indien chemische injecties worden toegepast rondom de meetstangen. Neeltje Jans in vogelvlucht, zomer 1984

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 57