De studies zijn in de loop van 1984 in eerste aanleg afgerond. Het totale beeld van de effecten van de inzet van de Oosterscheldeke- ring en het daarbij te volgen beleid in en buiten stormsituaties wordt momenteel gecomple teerd. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van thans beschikbare informatie omtrent de aangroei en erosie van schorren (zie ook Bericht 105, augustus 1983). Tevens worden gegevens verwerkt over de situatie in het G revelingenmeer kort na de afsluiting, met name gegevens over de sterfte bij bodemdieren zoals mossels en kokkels en bij algenmatten op dijkglooiingen. Kennis omtrent bodemdieren, zowel verkregen uit onderzoek in het Grevelingenmeer als uit lopend laboratoriumonderzoek, is essentieel voor het meewegen van de milieu- en visserij- belangen in de besluitvorming tot inzet van de stormvloedkering in de Oosterschelde. De dan nog eventueel resterende onzekerheden omtrent de gevolgen kunnen voordat de kering gereed is niet op wetenschappelijk zinvolle of anderszins verantwoorde wijze ingevuld worden. Evaluatie-studies na de voltooiing van de kering zouden derhalve kunnen leiden tot bijstelling van het beheer. Maar voor de beoordeling van de verschillende soorten van beheer van de Oosterscheldekering zijn naast de veiligheids-, milieu- en visserij-as pecten nog andere zaken van belang. Wat zal bij voorbeeld de invloed zijn van het gebruik van de kering op het functioneren van sluizen en gemalen en op buitendijkse bedrijven, de scheepvaart, en zo meer. Daarnaast rijst de vraag: zullen we de kering ook kunnen gebruiken ter bestrijding van calamiteiten? De studies met betrekking tot deze aspecten zijn door de deelprojectgroep Beheerszaken inmiddels afgerond. Het beslissysteem Studies ten behoeve van het operationeel beheer van de kering zijn al in een vroeg stadium uitgevoerd, omdat mede aan deze studies randvoorwaarden zijn ontleend voor het ontwerp van de kering. Nadere invulling en detaillering van deze studies, die moeten leiden tot specificaties voor het beslissysteem, heeft inmiddels plaatsgevonden en wel in de vorm van een onderzoeksproject, dat is uitbesteed aan TNO in samenwerking met het Amerikaanse Stanford Research Institute, onder begeleiding van de deelprojectgroep BOTI. Dit onderzoeksproject is opgezet in drie fasen, die zich kenmerken door een toenemende mate van detaillering. 524 Op grond van de resultaten van de eerste fase van het onderzoek is gekozen voor het zoge naamde 'handboeksysteem'. Het te schrijven handboek gaat er vanuit dat de kering zal worden bediend door een oproepbare beman ning, die te werk gaat volgens strikte vooraf te bepalen regels; verder dat men zal gebruikma ken van waterstandsvoorspellingen in plaats van te reageren op aan de buitenzijde van de kering werkelijk optredende waterstanden; en tenslotte dat de operatiekeuze en de bediening plaatsvinden vanuit het bedieningsgebouw op de kering. Met mogelijkheden tot verfijning en/of toekomstige uitbreiding wordt uitdrukke lijk rekening gehouden. Daarnaast wordt een noodsluitsysteem voorzien, dat zonder mense lijke tussenkomst een sluiting van de kering kan bewerkstelligen, indien een bepaalde waterstand wordt overschreden. Deze voorzie ning wordt noodzakelijk geacht om menselijk falen bij de activiteiten die moeten worden doorlopen alvorens de kering daadwerkelijk wordt gesloten, uit te sluiten. Bewust is niet gekozen voor de variant met een onbemande kering waarbij alleen een sluit- automaat zorg draagt voor een tijdige sluiting, omdat dit een sterke beperking van de beheers- vrijheid met zich meebrengt. Er zouden dan maar beperkte mogelijkheden zijn om de waterstanden op het Oosterscheldebekken te regelen en de sluitfrequentie zou te hoog uitvallen. De tweede fase van het onderzoek is afgesloten in september 1983. Het heeft geleid tot de volgende opzet van het beslissysteem. Er komt een waarschuwingssysteem, dat automatisch een signaal geeft op basis van voorspellingen van de waterstanden. Zonodig kan de bemanning van de kering dan worden opgeroepen. Daarnaast is een oproepsysteem voorzien dat na een waarschuwingssignaal of bij belang rijke storingen de bemanning oproept, en een informatiesysteem ten behoeve van de onder steuning van de bemanning bij de besluitvor ming en bij de inzet van de kering; dit systeem bewaakt ook de uitvoering van de genomen besluiten. Tenslotte is er een automatisch werkend noodsluitsysteem. Het sluitingsregiem van de Oosterscheldekering heeft ook verstrekkende consequenties voor de vogelpopulatie.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1984 | | pagina 8