Mogelijk zullen deze criteria op grond van verdere studie nog verder beperkt moeten worden. Het gebruik van de stormvloedkering kan verlopen volgens verschillende beheersscena- rio's; men kan in principe werken met een gewoon getij, met een tot twee of meer keer zolang gerekt getij, en met een geknepen getij, waarbij de stormvloedkering steeds minder ver geopend wordt. Mogelijk is ook een eenzijdig getij, waarbij met de stormvloedkering transla- tiegolven worden opgewekt die het bekken in beweging houden terwijl de snelheden in het sluitgat toch beperkt blijven, en tenslotte een geheel gesloten stormvloedkering. Uiteraard zijn nog andere scenario's denkbaar, en alle mogelijke combinaties van scenario's. Voor het schetsontwerp van de zandsluiting zoals dat eind 1983 met de toen beschikbare kennis werd vastgesteld, is ervan uitgegaan dat verschillende scenario's zullen worden toege past. De stormvloedkering blijft geopend tot de zandverliezen per getij zijn opgelopen tot 50% van de produktie. Dit duurt waarschijnlijk een week. Vervolgens wordt het getij gerekt tot de maximale snelheden in het sluitgat een waarde bereiken van 3 m/s, vermoedelijk weer na een week. Daarna wordt het getij zo geknepen dat in het steeds kleinere sluitgat de maximale snelheden niet hoger worden dan 3 m/s. Opnieuw ongeveer een week later moet de stormvloedkering tenslotte een a twee etmalen dicht, namelijk wanneer het sluitgat zo klein is geworden dat verder spuiten geen zin meer heeft. Bij een gesloten stormvloedkering en 21

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 23