p DUUR Fig. 38. Kansdichtheidsfunc tie van de gehele duur van de uitvoering Fig. 39. Kansdichtheidsfunc tie van de technische kosten duur vindt enigszins anders plaats dan bij de voorgaande oorzaken. De kansdichtheidsfunctie van de uitvoeringsduur is immers te vertalen in de onzekerheid van de kostenraming. De spreiding in de duur dient vermenigvuldigd te worden met de totale kosten van het bedrijf per tijdseenheid (figuur 39). Het is nog de vraag, hoe de aanbiedingsprijs van de aannemer zich zal verhouden tot het ramingsbedrag. Van belang is daarbij op welke voorwaarden het werk aangenomen wordt. Bij openbare aanbesteding op de vrije markt zullen niet alle risico's door de aannemer worden gedragen. Met name het risico van het bezwijken van delen van de constructie in aanbouw berust dan niet bij de aannemer, aangezien het ontwerp door de opdrachtgever is gemaakt. Dit houdt in dat men, afgezien van de druk van de concurrentie op de vrije markt, een aanbie ding kan verwachten ter hoogte van de som van het materieelrisico, de sluitingskosten en een bepaalde winstopslag. De druk van de concurrentie op de aanbiedings prijs kan pas worden ingeschat na een nadere analyse van de bruto-kasstroom van de aannemer. Daarin zijn voor het doel van deze analyse twee componenten te onderscheiden: uitgaven enerzijds en winst plus afschrijving aan de andere kant. Deze laatste post biedt de ondernemer speel ruimte, omdat het afschrijvingsbedrag het resultaat is van het bedrijfsbeleid, en geen uitgavenpost vormt. Indien er sprake is van harde concurrentie mag men dan ook verwach ten dat een groot deel van de post winst plus afschrijving wordt opgeofferd. Indien de aannemer ook verantwoordelijk is voor het ontwerp, dan moet aan de aanbiedingsprijs het bezwijkrisico worden toegevoegd. Ten slotte kan worden opgemerkt, dat de kredietwaardigheid van de aannemerscombina tie in dat geval dient te beantwoorden aan de grootte van de schade die op kan treden bij bezwijken van de constructie. 39

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 41